Dublin věří v revizi záchranné půjčky | E15.cz

Dublin věří v revizi záchranné půjčky

Irové slavili také v Moskvě
Irové slavili také v Moskvě
• 
ZDROJ: ctk

Petr Horký

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Irský stát přede dvěma lety zachránil své banky před krachem, když jejich miliardové dluhy zaplatil za ně. Jenže země se tím zadlužila tolik, že ji před bankrotem musel podržet Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská unie, konkrétně eurozóna. Když teď mají podobný problém španělské banky, mluví se o tom, že by je měl zachránit fond ESM, zřízený na pomoc státům. Irsko chce stejné zacházení – žádá po Bruselu změnu podmínek půjčky.

„Byli jsme (záchrana bank v roce 2010 – pozn. red.) donuceni dělat kroky, které nás a naši finanční pozici ohrozily. Takže myslím, že v Bruselu chápou, že Irsko musí získat novou dohodu,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro E15 irský ministr Brian Hayes. A věří, že se novou smlouvu vyjednat podaří. „Lídři EU uznali, že budou rozlišovat mezi dluhem bank a dluhem státním,“ uvedl. Nová smlouva pro Irsko by měla být na stole nejdříve v říjnu, nejpozději v prosinci tohoto roku.

Raději bankrot než tohle, říkají Irové o záchraně od MMF

Irsko jako šetrný „kluk z plakátu“

Irská ekonomika, která se mezi lety 2008 a 2010 zmenšila o 12 procent, v loňském roce jevila známky zotavení, kdy rostla 1,4procentním tempem. Zelený ostrov byl proto často uváděn jako příklad pro ostatní dlužníky, že z problémů je možné se vyhrabat. Letos irská ekonomika poroste o 0,4 procenta, předpovídá MMF.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.