Duda chce se zeměmi NATO jednat o posílení sil na východě aliance | E15.cz

Duda chce se zeměmi NATO jednat o posílení sil na východě aliance

Andrzej Duda, Jens Stoltenberg
Andrzej Duda, Jens Stoltenberg
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polský prezident Andrzej Duda chce do letního summitu Severoatlantické aliance ve Varšavě diskutovat s lídry dalších členských zemí o možné podobě posílení přítomnosti aliančních sil ve střední a východní Evropě. Duda to řekl v Bruselu po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

„Budu trvat na tom, aby tato přítomnost byla co nejtrvalejší,“ zdůraznil polský prezident. Smyslem je podle něj výrazně viditelné rozmístění vojáků NATO, podpořených potřebnou infrastrukturou a možnostmi jejich další podpory a posil v případě hrozby.

„Případnému agresorovi musíme ukázat, že se mu útok na alianci nevyplatí,“ prohlásil v alianční centrále Duda. Vrcholní představitelé 28 zemí NATO se ve Varšavě sejdou 8. a 9. července. Polsko jako místo k jednání vybrala poslední podobná schůzka, která se konala v září 2014 ve Walesu.

Duda: Případnému agresorovi musíme ukázat, že se mu útok na alianci nevyplatí

Podle polského prezidenta by měla Severoatlantická aliance ve Varšavě formulovat dlouhodobou strategii své reakce na hrozby jak na jižním křídle, tak ve východní Evropě. „Měli bychom rozhodnout o konkrétních a přesných krocích k posílení obranného a odstrašujícího potenciálu aliance,“ myslí si Duda. Generální tajemník NATO Stoltenberg připomněl, že aliance v těchto oblastech už od Walesu posiluje tak, aby mohla čelit asertivnějšímu a přezbrojujícímu Rusku. To už prý dalo najevo připravenost měnit evropské hranice za použití síly.

Duda také poznamenal, že NATO nesmí o hrozbách hovořit jen obecně. „Máme konkrétní problémy s bezpečnostní architekturou v určitých částech Evropy a k tomu potřebujeme dialog s Ruskem,“ podotkl. Při takovém dialogu ale podle něj není možné zapomínat na věci jako je potřeba dodržování mezinárodního práva. Ve Varšavě by také aliance neměla opomenout zopakovat, že dveře pro nové členy jsou stále otevřené, řekl Duda.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video