Ebolou se už nakazilo přes deset tisíc lidí. Polovina zemřela

Výcvik amerických vojenských lékařů pro případ výskytu eboly

Výcvik amerických vojenských lékařů pro případ výskytu eboly Zdroj: ctk/ap

Počet případů nákazy ebolou překročil 10 tisíc, nemoci dosud podlehlo 4922 infikovaných, z nichž takřka všichni zemřeli v trojici nejpostiženějších zemích - v Guineji, Libérii a Sieře Leone. Aktuální bilanci ohlásila Světová zdravotnická organizace (WHO).

V třech zemích, kde naplno propukla epidemie eboly, zemřelo 4912 lidí z 10 114 nakažených. Zbylé případy infekce a deset případů úmrtí připadají na dalších pět států. Nemoci podlehl například Liberijec, který přicestoval s nákazou do USA, či dvojice duchovních, které z Afriky evakuovalo Španělsko. Další Afričan zemřel v Německu, kam byl převezen na léčení.

Několik případů nákazy zaznamenala Nigérie se Senegalem, obě země již ale WHO oficiálně prohlásila za bezpečné, neboť se zde podařilo šíření nákazy zastavit. Několik případů nákazy se vyskytlo ve Spojených státech a Španělsku.

První případ ohlásilo i Mali, kam ze sousední Guineje přicestovala dvouletá holčička, která již nákaze podlehla. Prezident Mali dnes uvedl, že země svou hranici s Guineou nezavře. Mauritánie, západní soused Mali, se podle dvou činitelů citovaných agenturou Reuters naopak rozhodla uzavřít všechny pozemní hraniční přechody do Mali. Nedaleko jejich společné hranice byl maliský případ eboly tento týden potvrzen.

V současné době neexistují proti virovému onemocnění žádné schválené léky a vakcíny, několik slibných preparátů se ale zkouší. Dvě nadějné očkovací látky se testují v Evropě, Africe a v USA, výsledky mají být známé do prosince. WHO proto předpokládá, že do poloviny příštího roku by se do Afriky mohly dostat stovky tisíc vakcín proti ebole.