Erdogan nejspíš ještě upevní svou moc, ukazují dílčí výsledky tureckého referenda | E15.cz

Erdogan nejspíš ještě upevní svou moc, ukazují dílčí výsledky tureckého referenda

ČTK

Po sečtení více než 95 procent hlasů odevzdaných v tureckého referenda mírně vedou zastánci změn ústavy - mají náskok necelé čtyři procentní body. Dosavadní výsledek komentoval jako nedostačující turecký vicepremiér Veysi Kaynak, nicméně přivítal, že příznivci změn, jež posílí pravomoci prezidenta, vedou.

Sčítání výsledků už ale kritizovala opozice. Podle místopředsedy Lidové republikánské strany (CHP) Bülent Tezcan umožnila národní volební komise podvody tím, že povolila započítávat jako platné i hlasy bez oficiálního razítka. Komise se hájí tím, že volební komisaři na správnost a platnost hlasovacích lístků a obálek dohlížejí ve volebních místnostech. V minulých volbách hlasy bez razítka za platné považovány nebyly.

Televize NTV zveřejnila první výsledky jen necelou hodinu po uzavření posledních volebních místností, tedy po 16:00 SELČ. Ve více než třetině provincií na východě země se ale volební místnosti kvůli časovému náskoku uzavřely o hodinu dříve.

Trumpův útok v Sýrii? To je jen začátek, doufá Erdogan

V Turecku se nedělají oficiální průzkumy mezi voliči po opuštění volebních místnosti a média nesmějí zveřejňovat své odhady výsledků, dokud to nepovolí státní volební komise. Ta oznámila zrušení zákazu zveřejňování dílčích výsledků v 17:00 SELČ.

Předvolební průzkumy dávaly zastáncům schválení změn jen mírný náskok.

Dnes mohlo v Turecku hlasovat 55,3 milionu voličů, již dříve mohli odevzdat svůj hlas necelé tři miliony Turků žijících v zahraničí.

Francie mobilizuje tajné služby, teroristické útoky prý vážně hrozí i prezidentským kandidátům

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!