Erdogan prosazuje obnovení trestu smrti. Má ho schválit parlament | E15.cz

Erdogan prosazuje obnovení trestu smrti. Má ho schválit parlament

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan předpokládá, že turecký parlament schválí opětovné zavedení trestu smrti po referendu z 16. dubna o rozšíření pravomocí hlavy státu. On sám takovému kroku nebude bránit.

"Rodiny mučedníků, rodiny hrdinů si nemusí dělat starosti," řekl Erdogan při projevu na severozápadě země před příbuznými obětí série teroristických útoků, které zemi postihly v posledních letech. Podle jeho slov parlament - "dá-li Bůh" - vyhoví požadavkům těchto rodin na obnovení absolutního trestu, ale až po referendu.

Prezident také zdůraznil, že svůj podpis, který je potřebný k přijetí zákona, by pod takový dokument připojil bez váhání.

 

Trest smrti byl v Turecku zrušen v roce 2004 jako součást vstřícných kroků Ankary v rámci vyjednávání o vstupu země do Evropské unie. Obnova trestu by podle varování z Bruselu znamenala konec přístupových jednání.

 Erdogan se k této hrozbě již dříve vyjádřil, když řekl, že názory Němců a dalších Evropanů Turky nezajímají. Důležité prý je, jak se rozhodne turecký lid.

 Vztahy mezi Tureckem a EU se v poslední době zhoršují. Posledním zdrojem napětí se stal zákaz politické agitace k tureckému referendu v Německu a v Nizozemsku.

Vše o situaci v Turecku čtěte zde

 

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.