Erdoğan zůstal těsně před branami vítězství v prvním kole prezidentských voleb

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan s manželkou Ermine

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan s manželkou Ermine Zdroj: Reuters

Turci budou muset za dva týdny opět k volebním urnám. Stávající prezident Recep Tayyip Erdoğan v prvním kole hlasování jen těsně nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Jeho vyzyvatel, kandidát sjednocené opozice Kemal Kiliçdaroğlu, půjde do druhého kola se ziskem 44,9 procenta hlasů.

Druhé kolo prezidentské volby se v Turecku uskuteční vůbec poprvé od změny ústavy, která zavedla přímou volbu prezidenta. Turci se k urnám vrátí v neděli 28. května.

Erdoğan věřil, že se mu podaří mandát obhájit už v prvním kole, nakonec mu vítězství uniklo o půl procenta hlasů. Konečný výsledek je přesto mnohem lepší, než jaký mu přisuzovala většina předvolebních průzkumů. Některé z nich dokonce předpovídaly, že v prvním kole vyhraje Kiliçdaroğlu.

Hlavní opoziční kandidát tvrdil, že Erdoğanova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) záměrně obstruovala zveřejňování volebních výsledků. „AKP už podala stížnosti na průběh sčítání ve více než tisícovce volebních uren,“ dodal Kiliçdaroğlu.

Podle agentury Bloomberg bude ve druhém kole voleb hodně záležet na tom, do jakého tábora přejdou voliči Sinana Oğana, jenž v prvním kole obsadil třetí příčku se ziskem 5,2 procenta hlasů. Voliči tohoto krajně pravicového kandidáta totiž nemají příliš blízko ani k Erdoğanovi, ani ke Kiliçdaroğluovi. Jejich podpora by přitom mohla oba volební lídry přehoupnout přes metu padesáti procent. 

Turecko v současnosti drtí ekonomické potíže. Hospodářství země v uplynulém roce vzrostlo o 5,6 procenta, což je jedno z nejvyšší temp v rámci skupiny G20. Zároveň se ale země potýká s mimořádně vysokou inflací, která se v říjnu meziročně vyšplhala na 85 procent, což bylo nejvíce za čtvrtstoletí.

Prezidentovi nyní nahrává do karet, že v poslední době se růst cen zpomalil, v březnu dosahoval meziročně padesáti procent. Erdoğan v předvolební kampani sliboval, že inflaci stlačí na jednociferné hodnoty.

Analytici nyní varují před bouřlivou reakcí trhů. „Následující dva týdny pravděpodobně budou nejdelší v turecké historii a hodně se toho stane. Očekával bych výrazný propad na istanbulské burze a velké měnové výkyvy,“ řekl agentuře Reuters Hakan Akbas, výkonný ředitel poradenské společnosti Strategic Advisory Services.

„Dva týdny nejistoty je scénář, kterého se trhy obávaly nejvíce,“ souhlasí odborník na turecké akcie Cagri Kutman ze společnosti KNG Securities. I podle Kutmana se v příštích dnech dá očekávat citelný pokles hodnoty turecké liry. Ta v pondělí ráno oslabila vůči americké měně o 0,2 procenta na 19,62 liry za dolar. 

Erdoğan je označován za nejvlivnějšího tureckého lídra od dob zakladatele moderního tureckého státu Kemala Atatürka. Poprvé ho zvolili prezidentem hned v prvním kole voleb v srpnu 2014, funkci obhájil rovněž v prvním kole v roce 2018. Předtím byl od roku 2003 premiérem.

Za dvě desítky let u moci se Erdoğan stal také významným hráčem na mezinárodní politické scéně. Jeho vládu nicméně dlouhodobě kritizují humanitární organizace i západní politici za autoritářství, nedodržování lidských práv či ohrožování sekulárního systému. Prezidentovou popularitou otřáslo i letošní ničivé zemětřesení na východě Turecka, které si vyžádalo přes 50 tisíc obětí. Opozice a někteří přeživší tragédie obviňovali Erdoğanův kabinet, že v krizové situaci reagoval příliš pomalu a neefektivně.

Ekonom Kiliçdaroglu stojí v čele turecké opozice od roku 2010. Na začátku letošního března se na jeho kandidatuře shodlo šest tureckých opozičních stran. V rámci předvolební kampaně čtyřiasedmdesátiletý Kiliçdaroglu hodně využíval sociální sítě, kde prezentoval svůj skromný způsob života, na hony vzdálený okázalosti prezidentského paláce. V případě svého zvolení slibuje návrat k prosperitě a demokratickému parlamentnímu systému.