Erdoganova druhá prohra. Opozice znovu vyhrála volby v Istanbulu | E15.cz

Erdoganova druhá prohra. Opozice znovu vyhrála volby v Istanbulu

Erdoganova druhá prohra. Opozice znovu vyhrála volby v Istanbulu
Istanbul
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Moyan Brenn via Flickr

ČTK

Opakované volby starosty Istanbulu dnes vyhrál Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové republikánské strany (CHP), který zvítězil i v anulovaných březnových volbách. Vyplývá to z takřka konečných výsledků hlasování. Protikandidát Binali Yildirim z vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana již Imamogluovi pogratuloval, napsala agentura Reuters.

O post starosty největšího tureckého města, v němž žije téměř pětina z 82 milionů obyvatel Tumsmrecka, soupeřili bývalý premiér Yildirim s Imamogluem z CHP, který anulované volby vyhrál o 13 tisíc hlasů. Nyní bude Imamogluovo vítězství výraznější, neboť prozatímní výsledek mu slibuje 53,6 procenta hlasů, zatímco Yildirim dostal podporu 45,4 procenta zúčastněných voličů.

Yildirim již prohlásil, že doufá, že Imamoglu bude dobrým starostou. Neúspěšný vládní kandidát rovněž řekl, že istanbulské volby jsou dokladem toho, že demokracie v Turecku funguje výborně.

Imamogluovo vítězství po téměř dvou dekádách připravilo Erdoganovu stranu o moc na istanbulské radnici. Opakovaná prohra ve městě, kde v 90. letech Erdogan sám starostoval, je podle Reuters pro prezidenta nepříjemná a může oslabit jeho moc, která se donedávna jevila jako neotřesitelná.

Proti výsledku březnových voleb podala AKP stížnost kvůli neregulérnosti, čemuž ústřední volební komise vyhověla. Ve svém zdůvodnění označila za pochybení skutečnost, že někteří lidé pracující v místních volebních komisích nebyli zaměstnanci státní správy. Ještě předtím ale Imamoglua v úřadu starosty potvrdila a Imamoglu funkci vykonával tři týdny. Opozice rozhodnutí opakovat volby kritizovala.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!