EU bude moci snáze trestat rozpočtové hříšníky

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: CTK/PICTURE ALLIANCE/Julian Stratenschulte

Ministři financí Evropské unie se po ročním sporu dohodli na zpřísnění rozpočtových pravidel, podle kterých se budou trestat vlády za překročení jejich výdajů. Uvedl to po dnešním setkání polský ministr financí Jacek Rostowski.

Ministři schválili kompromisní dohodu, kterou vypracovali zástupci Polska s Evropským parlamentem tento týden. Podle nových pravidel bude jednoduší zavést sankce proti vládám, které porušují limity rozpočtového deficitu a dluhu. Vlády, které budou ignorovat varování, že riskují porušování pravidel, mohou být potrestány.

Nadměrné utrácení vlád se stalo centrem zájmu kvůli evropské dluhové krizi. Již tři členové eurozóny museli požádat o pomoc v objemu mnoha miliard eur, protože nebyli schopni splácet své dluhy.

Evropské země, včetně Německa a Francie, roky porušovaly pravidlo, podle kterého nesmí rozpočtový deficit přesáhnout tři procenta hrubého domácího produktu. Podle odborníků nedostatečná zodpovědnost přispěla k růstu dluhů zemí a dluhové krizi, která v současnosti sužuje region, napsala agentura AP.