EU jde ve stopách členských států, přišla o špičkový rating | E15.cz

EU jde ve stopách členských států, přišla o špičkový rating

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie přišla o nevyšší možný dlouhodobý rating AAA. Agentura Standard&Poor's její hodnocení snížila o jeden stupeň na AA+. Agentura to odůvodňuje oslabenou soudržností a zhoršující se finanční situací organizace. Evropští státníci zavěry agentury odmítají.

„Snížení odráží celkově slabší úvěrovou spolehlivost 28 členských států EU,“ uvedla agentura. Podle S&P jsou vyjednávání o unijním rozpočtu stále svárlivější, což naznačuje, že podpora Evropské unie ze strany některých členských států slábne.

Rozhodnutí S&P přichází poté, co agentura snížila rating několika členským státům EU včetně Francie, Itálie a Španělska. Průměrný rating čistých přispěvovatelů do evropského rozpočtu od ledna 2012 spadla z AA+ na AA. Minulý měsíc přišlo o špičkový rating Nizozemsko, z členů EU si jej drží už jen šest států.

„Situaci musíme vidět ve správné perspektivě,“ reagoval na rozhodnutí S&P belgický premiér Elio di Rupo. „Je to jen názor.“ Evropský komisař pro hospodářství Olli Rehn řekl novinářům, že členské státy EU se nikdy, ani uprostřed finanční krize, nevyhýbaly odvodům do unijního rozpočtu, schopnost unie dostát svým závazkům tak nemůže být ohrožena.

EU sice není suverénem, ale může si svým jménem půjčovat. Podle aktuálních dat S&P má nesplacené dluhy ve výši 56 miliard eur.

S&P zároveň potvrdila špičkový dlouhodobý rating Velké Británie, v platnosti ovšem ponechala také jeho negativní výhled. Londýn těží z “výjimečné měnové stability“ a ekonomika oživuje díky spotřebě domácností a růstu investic do bydlení. Není ovšem jisté, jak dlouho růst vydrží, upozornila agentura.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video