EU musí omezit imigraci, říká německý ministr. Je pro pevné kvóty | e15.cz

EU musí omezit imigraci, říká německý ministr. Je pro pevné kvóty

Ilustrační foto migrantů
Ilustrační foto migrantů
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie musí najít způsob jak omezit příchod běženců, jinak současnou situaci nezvládne. V televizi ZDF to řekl německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. Zopakoval svůj návrh na stanovení pevných kvót na počet přistěhovalců, po jejichž vyčerpání by už EU žádné uprchlíky nepřijímala.

Podle de Maiziéra není možné, aby do EU přišli všichni, kdo si to přejí. „Musíme pracovat na tom, abychom měli faktickou horní hranici pro počet přistěhovalců. Jinak se s tím nezvládneme vypořádat,“ řekl ministr. Odmítl přitom kritiku opozice, že se snaží EU odříznout od světa. „O nějakém odříznutí od světa rozhodně nemůžeme mluvit, když jen do Německa dorazí 800 tisíc běženců,“ prohlásil.

Ministr také zopakoval svůj návrh, aby EU stanovila „velkorysé kvóty“ pro přijímání uprchlíků. „Přitom bychom měli sami vyzvedávat žadatele o azyl na místě, abychom vyřadili ze hry pašeráky lidí. Ale když se kvóty naplní, měli bychom uprchlíkům říct: Teď už není způsob, jak se do Evropy dostat, možná to půjde příští rok,“ řekl.

De Maiziére rovněž nepřímo kritizoval kancléřku Angelu Merkelovou za to, že podpořila automatické udělování azylu syrským běžencům, a tím je motivovala k cestě z Maďarska do Německa. „Kvůli rozhodnutí, že Německo bude přijímat lidi z Maďarska, se situace vymkla kontrole. Přišlo tak velké množství běženců, že už nebylo možné zachovat řád v péči o ně,“ řekl ministr.

Merkelovou už kvůli rozhodnutí otevřít běžencům cestu z Maďarska do Německa několikrát kritizovala bavorská Křesťanskosociální unie (CSU). De Maiziére je zatím nejvýše postaveným členem kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU), který vystoupil s podobnou kritikou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery