Euroasijská unie jedná s Čínou o volném obchodu, dohodu chce za dva roky

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: CC BY-NC-ND 2.0: David Yu via Flickr

Euroasijská hospodářská unie (EAHU) vedená Ruskem zahájila s Čínou jednání o obchodní dohodě. Účastníci by chtěli sjednat smlouvu o volném obchodu do dvou let, sdělili dnes novinářům vládní činitelé, kteří se sešli v metropoli Kazachstánu. EAHU tvoří vedle Ruska a Kazachstánu Bělorusko, Arménie a Kyrgyzstán.

Rozhodnutí o započetí jednání s Čínou přijali prezidenti členských zemí, řekl první místopředseda ruské vlády Igor Šuvalov. Plánovanou dohodu přirovnal k připravované smlouvě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy známé jako Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP) a řekl, že jednání budou stejně tak obtížná.

Peking podle Šuvalova chce, aby EAHU odstranila nebo snížila cla na čínské zboží, podle něj ale blok v tomto směru dnes žádné rozhodnutí neučinil. „Budeme na této otázce pracovat, abychom zajistili vyvážení vzájemných zájmů,“ citovala Šuvalova agentura Reuters. Vicepremiér dodal, že vyjednávači se nejprve zaměří na mimocelní bariéry obchodu.

Rusko a Kazachstán, dvě největší ekonomiky bloku, vyvážejí do Číny zejména ropu a další suroviny a dovážejí široké spektrum zboží od textilu po elektroniku. Šuvalov řekl, že ke smlouvě by mohl přistoupit i Írán, další velký vývozce ropy.

Soulad s Hedvábnou stezkou

EAHU už uzavřela dohodu o volném obchodu s Vietnamem. Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev řekl, že blok má zájem i na obchodní spolupráci s Indií, Izraelem, Egyptem a Kambodžou. „Volný pohyb zboží a služeb v rámci naší unie je v souladu s iniciativou ekonomického pásu Hedvábná stezka, kterou sleduje čínské vedení,“ řekl Nazarbajev.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko naproti tomu své partnery vyzval, aby řešili vnitřní problémy bloku vzniklého před dvěma roky, zejména zhruba 600 výjimek z režimu volného obchodu. Poukázal na to, že od vzniku EAHU se vzájemný obrat obchodu členských zemí snižuje. Loni klesl na 45 miliard dolarů (1,1 bilionu korun) ze 65 miliard dolarů v roce 2012.

Hodnota obchodu mezi Ruskem a Čínou loni dosáhla 64 miliard dolarů. Na celkovém čínském zahraničním obchodu se obchod s Ruskem podílel jen zhruba dvěma procenty.