Evropa potvrdila záměr dál naplňovat klimatickou dohodu, s Trumpem chce ještě jednat | E15.cz

Evropa potvrdila záměr dál naplňovat klimatickou dohodu, s Trumpem chce ještě jednat

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropské členské země uskupení G20 se v Berlíně vyslovily pro naplňování pařížské dohody o klimatu a pro mezinárodní obchod bez protekcionismu. Na společné tiskové konferenci po jednání to řekli mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron. I přes rozdíly v těchto oblastech chtějí hledat společnou řeč se Spojenými státy.

"Existují rozdíly v různých otázkách a na druhé straně jsou věci společné," řekla Merkelová ke vztahu s USA vedenými prezidentem Donaldem Trumpem. Na jedná straně přitom zmínila boj proti klimatu nebo vztah k volnému obchodu a na té druhé společný boj proti terorismu nebo za zlepšení situace žen ve světě.

Na summitu velkých světových ekonomik G20, který se uskuteční 7. a 8. července v Hamburku, chce kancléřka všechno vsadit na kartu spolupráce. "Chceme hledat společná řešení, i když víme, že to v některých otázkách, jako v otázce klimatu, nebude jednoduché," poznamenala. Pro hledání společné cesty se vyslovil i Macron. "Nepovede to k ničemu, když budeme nějaký stát izolovat," uvedl.

Německo, Francie, ale také Británie, Itálie, Španělsko, Nizozemsko, Norsko a Evropská unie dnes v Berlíně ladily noty na summit, který se bude zabývat mimo jiné změnami klimatu, mezinárodním obchodem, migrací nebo bojem proti terorismu.

Jednotný postoj evropských zemí je podle pozorovatelů nutný zejména kvůli výzvě, kterou představují některé postoje amerického prezidenta Trumpa. Ten opakovaně hovoří o tom, že by se USA měly zaměřit především na sebe a uvažuje také o zavedení protekcionistických opatření. Ještě větší jsou rozdíly týkající se nutnosti boje proti klimatickým změnám. Trump začátkem června oznámil, že USA odstupují od pařížské dohody o klimatu z roku 2015.

Merkelová věří, že se summitu G20 i přes rozdílné názory v některých oblastech podaří vyslat signál jednoty a odhodlání. O tom, že alespoň evropské země budou vystupovat jednotně, nepochybuje šéf Evropské rady Donald Tusk. Macron zase poznamenal, že se od Evropy hodně očekává.

Německo, Francie, Británie, Itálie a Evropská unie jsou členy G20, které sdružuje velké světové ekonomiky. Španělsko je stálým hostem summitů této politicky značně nesourodé skupiny, Nizozemsko a Norsko jsou letos pozvané jako partnerské země.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video