Evropská centrální banka zlepšila odhad růstu ekonomiky. Úrokové sazby nezměnila | E15.cz

Evropská centrální banka zlepšila odhad růstu ekonomiky. Úrokové sazby nezměnila

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala úrokové sazby beze změny na rekordních minimech a nepřistoupila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů. Zopakovala také, že v případě zhoršení hospodářského výhledu nebo finančních podmínek je připravena program prodloužit či zvýšit. ECB sice zlepšila odhad růstu ekonomiky na letošní rok, zároveň ale s ohledem na silný kurz eura snížila odhad vývoje inflace na příští dva roky.

Centrální banka se nyní prostřednictvím mimořádně uvolněné měnové politiky snaží podporovat ekonomickou aktivitu a inflaci v eurozóně. Prezident ECB Mario Draghi řekl, že hospodářský růst zůstává na solidní úrovni. Poukázal však na nejistotu spojenou s výkyvy měnového kurzu. "Současná kolísavost měnového kurzu představuje zdroj nejistoty, který je nutné sledovat s ohledem na jeho možné dopady na střednědobý výhled cenové stability," prohlásil.

Krátce po zahájení Draghiho tiskové konference si euro vůči dolaru připisovalo více než jedno procento a dostalo se na devítidenní maximum nad 1,20 dolaru. Od začátku letošního roku již k dolaru posílilo zhruba o 13 procent. Růst kurzu jednotné evropské měny sice odráží příznivý vývoj ekonomiky eurozóny, zároveň však brzdí inflaci, protože snižuje ceny dováženého zboží.

ECB dnes také zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 2,2 procenta z dosud předpokládaných 1,9 procenta. Byl by to nejsilnější růst od roku 2007. V příštím roce nadále počítá s hospodářským růstem v rozsahu 1,8 procenta, v roce 2019 by měl růst činit 1,7 procenta.

Centrální banka nadále předpokládá, že v letošním roce dosáhne tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně 1,5 procenta. Odhady inflace na další dva roky ale snížila, a to v obou případech o jednu desetinu procentního bodu. Příští rok byt tak měla inflace činit 1,2 procenta a v roce 2019 by se měla vrátit na 1,5 procenta.

ECB potvrdila, že program nákupu dluhopisů v objemu nejméně 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) měsíčně bude pokračovat nejméně do prosince. Pokud by bylo potřeba, je banka připravena nákupy dluhopisů prodloužit nebo rozšířit. Někteří analytici čekali, že by ECB mohla upustit od odkazu na možné zvýšení nákupu dluhopisů, uvedla agentura Reuters.

Ekonomika eurozóny se nyní zotavuje. Ve druhém čtvrtletí tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) zrychlilo proti předchozím třem měsícům na 0,6 procenta z půl procenta v prvním kvartálu. Ekonomiku táhla hlavně domácí poptávka a investice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.