Evropská komise začne vyšetřovat velkokluby Real Madrid a F.C. Barcelona | E15.cz

Evropská komise začne vyšetřovat velkokluby Real Madrid a F.C. Barcelona

Hráči Barcelony  (Foto: ČTK)
Hráči Barcelony (Foto: ČTK)
• 
ZDROJ: CTK

EurActiv.cz, Lucie Bednárová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise zahájí vyšetřování proti sedmi španělským fotbalovým klubům včetně slavného Realu Madrid a F.C. Barcelony. Důvodem je údajná nedovolená státní podpora. V Bruselu to uvedl španělský ministr zahraničí José Manuel Garcia Margallo.

Sedm španělských fotbalových klubů, mezi nimiž figuruje i elitní Real Madrid či F.C. Barcelona, bude s největší pravděpodobností v příštích měsících vyšetřováno Evropskou komisí.

Důvodem je údajná nedovolená státní podpora a krácení daní. I přesto, že s oficiálním oznámením má Evropská komise vystoupit až ve středu, novinářům to již v pondělí v Bruselu sdělil španělský ministr zahraničí José Manuel Garcia Margallo.

Zmiňovaný Real, Barca a stejně tak Pamplona či třeba Atlético Bilbao porušují podle vysvětlení Margalla pravidla tím, že je vlastní jejich kluboví členové, což přináší značné daňové výhody.

Dotace na obří tréninkové centrum

Real Madrid, který je podle aktuálního žebříčku magazínu Forbes nejhodnotnějším sportovním klubem světa (3,3 miliardy dolarů), se do hledáčku Evropské komise dostal i kvůli státním dotacím na stavbu obřího tréninkového centra ve Valdebebasu nedalo hlavního madridského letiště.

Podobně je na tom podle Margalla i Bilbao, které pomoc od státu přijalo na výstavbu nového stadionu. Ten byl slavnostně otevřen v této sezóně.

Vyšetřovány mají být podle španělského ministra i další kluby, například Valencia, Elche a Hércules, které se potýkají se svízelnou finanční situací. Proti pravidlům EU se měly provinit tím, že k odvrácení bankrotů přijaly pomoc od regionálních vlád ve formě různých půjček a bankovních záruk.

Autor: EurActiv.cz, Lucie Bednárová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video