Evropská unie chce registrovat všechny zájemce o příjezd bez víz

Letiště Václava Havla, ilustrační foto

Letiště Václava Havla, ilustrační foto Zdroj: CC BY SA 2.0: Jakub Kadlec via Flickr

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
6
Fotogalerie

Širokou podporu má mezi členskými zeměmi Evropské unie nedávný návrh na vznik systému registrace zájemců o cestu do Evropské unie ze států s bezvízovým stykem. Novinářům to po dnešním jednání ministrů vnitra osmadvacítky řekl eurokomisař pro migraci a vnitro Dimitris Avramopulos.

S návrhem na Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS) přišla komise teprve tuto středu. Plán počítá s tím, že lidé z těchto států se před cestou do EU budou muset za poplatek pět eur (asi 135 korun) dopředu registrovat.

Po kladném vyřízení, které by mělo být rychlé, pak budou moci pět let do unie libovolně cestovat. Věc by podle představy komise měla začít fungovat v roce 2020, týkala by se zřejmě milionů lidí.

Systém umožní předběžné bezpečnostní kontroly a přispěje k omezení migrace, upozornil eurokomisař. "Bude rychlý, levný a snadný pro ty, kdo cestují. Výrazně zvýší naše povědomí o těch, kdo přijíždí. Ale hlavně o těch, kdo by přijíždět neměli," uvedl Avramopulos.

Podle Jiřího Nováčka, náměstka českého ministra vnitra, je navrhovaný informační systém velmi důležitý pro praktické použití. "Například Česká republika má 68 zemí s bezvízovým stykem a ty zatím nebyly podchyceny," upozornil.

Systém by byl podobný americkému systému ESTA. Dotkl by se lidí z desítek států, včetně například občanů USA, Kanady, Izraele či Japonska.