Evropská unie obnovila jednání s jihoamerickým obchodním blokem Mercosur | E15.cz

Vše o inovacích

Vše o  inovacích Vstoupit do speciálu

Evropská unie obnovila jednání s jihoamerickým obchodním blokem Mercosur

Evropská unie obnovila jednání s jihoamerickým obchodním blokem Mercosur
Vlajka Brazílie a bloku Mercosur
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Evropská unie a jihoamerický obchodní blok Mercosur zahájily nové kolo obchodních jednání. Mezi diplomaty zatím převažuje optimismus, že po téměř 20 letech rozhovorů by se vyjednavači mohli přiblížit k dohodě, píše agentura Reuters.

Protože obchodní jednání se Spojenými státy po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem zamrzla, EU obrací pozornost na další velké ekonomiky. Podařilo se jí již uzavřít dohody s Japonskem a Mexikem. Dalším cílem je Mercosur, který sdružuje Argentinu, Brazílii, Paraguay a Uruguay a je čtvrtým největším obchodním blokem na světě. Dodatečným impulsem pro jednání se stalo i omezení dovozu ocele a hliníku do USA.

"Nikdy jsme nebyli tak blízko. Je tu začátek konce," řekl jeden z evropských diplomatů agentuře Reuters. Dodal, že obě strany nyní lépe rozumějí vzájemným omezením.

Pokud se týká snížení cel, mohla by to pro EU být zatím nejlukrativnější obchodní dohoda. Úspory by mohly být třikrát větší než u dohod s Kanadou a Japonskem dohromady. Předchozí, dubnové kolo rozhovorů však skončilo s jen omezeným pokrokem.

Setkání G7 začalo bitvu o americká cla. Ministr financí Mnuchin má výsledky tlumočit Trumpovi

Zásadní rozdíly se zatím týkají toho, jak hodně otevřou oba bloky své trhy průmyslovému zboží a zemědělským produktům, jako latinskoamerickému hovězímu a evropskému mlékárenskému průmyslu. Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová v pátek uvedla, že doufá, že v příštím týdnu dojde k pokroku u obtížných otázek, varovala však, že bude potřeba v rozhovorech pokračovat.

Evropská unie chce vyvážek více aut a usiluje o ochranu názvů potravin a nápojů, takzvaných zeměpisných označení, která například stanovují, že sýr feta může být používán pouze u sýrů z Řecka a vyrobených převážně z ovčího mléka.

Harley-Davidson se obává odvety Evropy kvůli zavedení amerických cel

Podle diplomatů EU jsou automobily a zeměpisná označení hlavními požadavky unie. EU má celkem 357 zeměpisných označení, která si přeje uznat, a u téměř 50 z nich to bude obtížné. Názvy jako feta, koňak, parmazán či prosecco se v regionu vžily kvůli masové emigraci z jižní Evropy v 19. a na počátku 20. století. Mercosur má na svém seznamu 250 zeměpisných označení.

U automobilů se jednání soustředí na období, ve kterém by měla být snížena cla, a na minimální výši podílu lokálních součástek a materiálu v autech.

Mayská dynastie a její relikvie uchované v džungli. Které dál vítězí nad časem?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!