Evropská unie postavila hráz dumpingu, chce chránit obchod | E15.cz

Evropská unie postavila hráz dumpingu, chce chránit obchod

ČTK

V platnost vstoupila nová legislativa Evropské unie na ochranu obchodu, která změní způsob, jakým Unie řeší dumpingové a subvencované dovozy. Legislativa tvoří nedílnou součást agendy předsedy EK Jeana-Clauda Junckera nazvané Evropa, která chrání (A Europe That Protects).

Komise nová opatření navrhla před rokem. Zavádějí nový způsob výpočtu pro stanovení, zda byl uplatněn dumping u dovozu ze zemí, v nichž je hospodářství zkresleno zásahy státu. Jejím cílem je chránit průmysl před nekalou soutěží způsobenou dovozem, hlavně ze zemí, v jejichž hospodářství dochází v důsledku zásahů státu k podstatným pokřivením.

"EU je a nadále zůstane jedním z nejotevřenějších trhů na světě. Jsme a budeme i nadále předními zastánci otevřeného, spravedlivého obchodu, který je založen na pravidlech," uvedl Juncker.

Konec invaze levné čínské oceli? EU bude víc bojovat proti podstřeleným dovozům

Standardním způsobem výpočtu dumpingu je srovnání vývozních cen s domácími cenami nebo náklady v zemi vývozu. Pokud budou domácí ceny nebo náklady v důsledku státních zásahů do hospodářství zkresleny, komise k nim při výpočtu domácí hodnoty nepřihlédne. Místo toho použije jiné referenční hodnoty, které odrážejí nezkreslené výrobní náklady a náklady na prodej. Tuto novou metodiku lze použít na jakéhokoli člena Světové obchodní organizace (WTO).

Současně se zveřejněním změn antidumpingové legislativy komise vydala první ze zpráv o jednotlivých zemích, které bude podle nových pravidel sestavovat. Jako první přišla na řadu Čína, příští zpráva se bude týkat Ruska. Výrobní odvětví EU se o zprávy o jednotlivých zemích bude moci opřít jako o důkaz, aby mohlo ve vyšetřování antidumpingových kauz žádat použití nové metodiky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!