Evropské firmy prý pomohly financovat boje ve střední Africe | E15.cz

Evropské firmy prý pomohly financovat boje ve střední Africe

afrika, ilustrační foto
afrika, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Heinrich-Boll-Stiftung

ČTK

Evropské dřevařské firmy pomáhaly financovat nedávný konflikt ve Středoafrické republice. Uvedla to mezinárodní organizace Global Witness, která se zabývá ochranou přírodních zdrojů a lidských práv. Peníze z obchodu se dřevem prý proudily oběma stranám bojů, ve kterých přišlo o život více než 5000 lidí.

Středoafrickou republiku zachvátil konflikt v březnu 2013, kdy vůdce muslimských rebelů Michel Djotodia svrhl prezidenta Françoise Bozizého a prohlásil se prvním muslimským prezidentem. Počínání muslimských milicí ale vyvolalo nespokojenost většinového křesťanského obyvatelstva, které vytvořilo domobranu v podobě milic anti-balaka.

Zatímco přívrženci muslimského hnutí Séléka mučili a vyvražďovali tisíce civilistů, pokračovali mezinárodní obchodníci se dřevem, především ti z Evropy a z Číny, v obchodu a vývozu dřeva ze země, píše v dnes zveřejněné zprávě Global Witness. Umožnily to prý „lukrativní finanční úmluvy“ s vůdci Séléky.

Krvavé dřevo

Prostřednictvím těchto dohod prý obchodníci v roce 2013 zaplatili odhadem 3,4 milionu eur, tedy 92 milionů korun, například na zajištění „ochrany“. Hnutí to umožnilo obstarat si zbraně a udržovat ozbrojené rebely na území, stojí ve zprávě organizace. V roce 2014 pak dřevařské společnosti zaplatily odhadem 127.864 eur, což je 3,5 milionu korun křesťanským milicím anti-balaka, které muslimské povstalce v lesnatých oblastech vystřídali, uvádí zpráva s názvem Blood Timber (Krvavé dřevo).

Boje podle Global Witness pomohl financovat rovněž obchod s diamanty. Mezinárodní společenství sice podniklo kroky ve snaze obchod s diamanty ze Středoafrické republiky zastavit, „v otázce dřeva ale zůstalo němé“. Dřevo se pak vzhledem k přerušení oficiálního obchodu s diamanty stalo hlavním vývozním artiklem, stojí také ve zprávě.

Desetina obyvatel mimo vlast

Vzájemné vyvražďování muslimů a křesťanů do Středoafrické republiky přivedlo v prosinci 2013 francouzské vojáky a pak mírovou misi OSN MINUSCA. Od začátku loňského roku stojí v čele země přechodná vláda, letos v říjnu by se měly konat prezidentské volby.

Zhruba desetina z celkového počtu 4,5 milionu obyvatel Středoafrické republiky zůstává mimo svou vlast. Velkou část uprchlíků tvoří muslimové. Podle úterní zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je vzhledem k přetrvávajícímu napětí a násilnostem pro většinu těchto lidí stále nebezpečné se vrátit zpět.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.