Exploze v New Yorku byla pokusem o teroristický čin, tvrdí starosta de Blasio | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Exploze v New Yorku byla pokusem o teroristický čin, tvrdí starosta de Blasio

ČTK

Dnešní exploze v newyorském metru byla pokusem o teroristický útok, oznámil starosta města Bill de Blasio. Vyšetřovatelé popsali pachatele jako sedmadvacetiletého obyvatele newyorské čtvrti Brooklyn, který je zřejmě původem z Bangladéše. Incident podle prezdienta Donalda Trumpa zdůraznil potřebu, aby Kongres změnil imigrační zákony.

Policie případ vyšetřuje jako "čin související s terorismem". Pachatele identifikovala jako Akayeda Ullaha, který žije v New Yorku sedm let. Trhavinu chtěl nepochybně odpálit, není ale jisté, že to mělo být právě v metru, kde nakonec k výbuchu došlo.

Tři kolemjdoucí mají lehká zranění, čtvrtým zraněným je útočník, kterého policie zadržela. Při explozi muž utrpěl popáleniny na rukou a na břiše. Ostatní zraněné zasáhla tlaková vlna, stěžují si na poškození sluchu a bolesti hlavy.

Atentátník je podle vyšetřovatelů pod silným vlivem islamistů, zprávy z Bangladéše ale svědčí o tom, že kriminální minulost neměl. Není pravděpodobné, že by s některou z teroristických skupin udržoval aktivní kontakt nebo že by byl součástí širšího spiknutí.

Podle informace newyorského guvernéra Andrewa Cuoma existují důkazy, že bombu si sám vyrobil doma podle internetového návodu.

V centru New Yorku explodovala nálož

Ullah přijel do USA na základě víza, jež vstup umožňuje příbuzným lidí, kteří mají povolení k trvalému pobytu nebo získali americké občanství. S vyšetřovateli komunikuje z nemocničního lůžka. Policie rovněž vyslechla jeho příbuzné žijící v USA a očité svědky exploze.

Trump uvedl, že incident zdůrazňuje nutnost, aby Kongres přijal jím prosazované zpřísnění přistěhovaleckých předpisů. Podezřelý Bangladéšan se dostal do USA na rodinné vízum a tato "řetězová migrace" je neslučitelná s národní bezpečností, dodal Trump podle agentury Reuters.

Český generální konzulát v New Yorku nemá informaci o tom, že by mezi zraněnými byli čeští občané. Na svém webu to oznámilo české ministerstvo zahraničí. Čechům zdržujícím se v místě incidentu doporučuje, aby dbali pokynů policie.

Francie viní tři manažery cementárského gigantu Lafarge z financování teroristů

Guvernér státu New Jersey Chris Christie nechal zvýšit bezpečnostní zajištění všech dopravních uzlů ve státě, který s newyorskou aglomerací bezprostředně sousedí. Provoz autobusového terminálu na Manhattanu byl několik hodin po atentátu v plném rozsahu obnoven.

New York v posledních letech postihlo několik teroristických útoků. Poslední z nich, při němž atentátník koncem října autem najel do skupiny lidí nedaleko Světového obchodního střediska, stál život osm lidí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!