Exploze v New Yorku byla pokusem o teroristický čin, tvrdí starosta de Blasio | E15.cz

Exploze v New Yorku byla pokusem o teroristický čin, tvrdí starosta de Blasio

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Dnešní exploze v newyorském metru byla pokusem o teroristický útok, oznámil starosta města Bill de Blasio. Vyšetřovatelé popsali pachatele jako sedmadvacetiletého obyvatele newyorské čtvrti Brooklyn, který je zřejmě původem z Bangladéše. Incident podle prezdienta Donalda Trumpa zdůraznil potřebu, aby Kongres změnil imigrační zákony.

Policie případ vyšetřuje jako "čin související s terorismem". Pachatele identifikovala jako Akayeda Ullaha, který žije v New Yorku sedm let. Trhavinu chtěl nepochybně odpálit, není ale jisté, že to mělo být právě v metru, kde nakonec k výbuchu došlo.

Tři kolemjdoucí mají lehká zranění, čtvrtým zraněným je útočník, kterého policie zadržela. Při explozi muž utrpěl popáleniny na rukou a na břiše. Ostatní zraněné zasáhla tlaková vlna, stěžují si na poškození sluchu a bolesti hlavy.

Atentátník je podle vyšetřovatelů pod silným vlivem islamistů, zprávy z Bangladéše ale svědčí o tom, že kriminální minulost neměl. Není pravděpodobné, že by s některou z teroristických skupin udržoval aktivní kontakt nebo že by byl součástí širšího spiknutí.

Podle informace newyorského guvernéra Andrewa Cuoma existují důkazy, že bombu si sám vyrobil doma podle internetového návodu.

Ullah přijel do USA na základě víza, jež vstup umožňuje příbuzným lidí, kteří mají povolení k trvalému pobytu nebo získali americké občanství. S vyšetřovateli komunikuje z nemocničního lůžka. Policie rovněž vyslechla jeho příbuzné žijící v USA a očité svědky exploze.

Trump uvedl, že incident zdůrazňuje nutnost, aby Kongres přijal jím prosazované zpřísnění přistěhovaleckých předpisů. Podezřelý Bangladéšan se dostal do USA na rodinné vízum a tato "řetězová migrace" je neslučitelná s národní bezpečností, dodal Trump podle agentury Reuters.

Český generální konzulát v New Yorku nemá informaci o tom, že by mezi zraněnými byli čeští občané. Na svém webu to oznámilo české ministerstvo zahraničí. Čechům zdržujícím se v místě incidentu doporučuje, aby dbali pokynů policie.

Guvernér státu New Jersey Chris Christie nechal zvýšit bezpečnostní zajištění všech dopravních uzlů ve státě, který s newyorskou aglomerací bezprostředně sousedí. Provoz autobusového terminálu na Manhattanu byl několik hodin po atentátu v plném rozsahu obnoven.

New York v posledních letech postihlo několik teroristických útoků. Poslední z nich, při němž atentátník koncem října autem najel do skupiny lidí nedaleko Světového obchodního střediska, stál život osm lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video