Fed: Stav americké ekonomiky se nelepší, někde růst dokonce polevil | E15.cz

Fed: Stav americké ekonomiky se nelepší, někde růst dokonce polevil

Ben Bernanke
Ben Bernanke
• 
ZDROJ: prodfimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stav americké ekonomiky se nijak zásadně nezlepšuje, v některých částech Spojených států dokonce tempo růstu ještě polevilo. Ukázala to situační zpráva s názvem Béžová kniha, kterou zveřejňuje americká centrální banka (Fed) a která mapuje vývoj ekonomiky za posledních zhruba šest týdnů.

Výdaje spotřebitelů se ve většině regionů zvýšily, většinou ale jen díky nákupu automobilů.“Ekonomická aktivita se nadále zvyšovala jen velmi pozvolna, některé distrikty zaznamenaly neurčitou nebo slabší aktivitu,“ píše se ve zprávě, jejíž obsah tvoří poznatky všech 12 měnových distriktů Fedu.

Slabý či zanedbatelný růst aktivity nahlásilo pět distriktů, zbývajících sedm aktivitu popsalo jako velmi utlumenou anebo pomalejší. V předchozí zprávě, která mapovala šestitýdenní vývoj ekonomiky do začátku července, o zpomalení růstu referovalo osm distriktů.

Spotřebitelské výdaje mimo automobily se příliš nezměnily, v některých případech byly i nižší. Podmínky v průmyslu byly prakticky po celých Spojených státech neurčité, ve většině distriktů se podle Fedu zhoršily. V celkově špatném stavu zůstává realitní sektorPolevil tlak na růst cen, v některých distriktech se ale spotřebitelské ceny zvýšily. Trh práce byl obecně stabilní, v některých oblastech se jeho stav trochu zlepšil.

Federální rezervní systém, jak zní plný název americké centrální banky, se skládá z 12 Federálních rezervních bank, z nichž každá zastupuje jeden měnový distrikt. Federální rezervní banky pak mají své pobočky, kterých je celkem 25. Poznatky z Béžové knihy Fed využívá na nejbližší schůzce svého měnového výboru, který rozhoduje i o úrokových sazbách.

Měnový výbor Fedu bude 20. a 21. září znovu posuzovat měnovou politiku. Šéf Fedu Ben Bernanke na konci srpna avizoval, že nadcházející schůzka výboru bude velmi významná, protože původně jednodenní zasedání prodloužil na dvoudenní. Bernanke řekl, že se na zasedání bude uvažovat také o dalších možnostech podpory ekonomiky.

Americká ekonomika letos prudce zpomalila růst a za celé první pololetí se její hrubý domácí produkt zvýšil jen o 0,7 procenta. Mezinárodní měnový fond v připravované pololetní prognóze podle zdrojů z médií snížil odhad růstu americké ekonomiky na letošní rok na 1,6 procenta, teprve před dvěma měsíci přitom růst odhadoval na 2,5 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video