Federální soud odmítl řešit stížnost Havaje o Trumpově dekretu | E15.cz

Federální soud odmítl řešit stížnost Havaje o Trumpově dekretu

ČTK

Americký federální soud ve čtvrtek odmítl řešit stížnost státu Havaj na protiimigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa. Havaj chtěla, aby se zákaz cest do USA nevztahoval na prarodiče, tety a strýce lidí žijících ve Spojených státech.

Soudce Derrick Watson nevyhověl žádosti havajských právníků, kteří chtěli přesné vysvětlení, co znamená "vztah bona fide" k lidem či subjektům v USA, kterým nejvyšší soud vymezil skupinu lidí, na něž se zákaz cest do země nevztahuje.

Soudce prohlásil, že s žádostí o specifikaci pojmu se stát musí obrátit na nejvyšší soud, který koncem června platnost Trumpova výnosu umožnil.

Hawking varuje: Trump může ze Země udělat neobyvatelnou Venuši, musíme kolonizovat vesmír

Vztah bona fide znamená vztah v dobré víře a odborníci na právo hodnotí tuto formulaci jako problematickou, neboť imigrační či konzulární úředníci budou muset rozeznat, zda žadatel o vízum podmínku splňuje. Zatímco tchán či snacha podle kritérií vydaných Bílým domem za svými příbuznými do USA přicestovat může, babička či strýc nikoli, což rozhněvalo některé obhájce lidských práv.

Trumpův dekret se vztahuje na obyvatele šesti většinově muslimských zemí Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska. Cesty do USA jim blokuje na 90 dní.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!