Fedu hrozí žaloba, uteklo mu 81 milionů dolarů z účtu Bangladéše | E15.cz

Fedu hrozí žaloba, uteklo mu 81 milionů dolarů z účtu Bangladéše

Budova americké centrální banky Fed ve Washingtonu
Budova americké centrální banky Fed ve Washingtonu
• 

Pavel Michl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bangladéšská centrální banka zvažuje podání žaloby na svůj americký protipól kvůli 81 milionům dolarům (1,95 miliard korun), které z jejího účtu u Fedu ukradli neznámí hackeři. Bangladesh Bank si kvůli případu jedné z největších kyberkrádeží v historii již najala amerického právníka, uvedla dnes agentura Reuters.

Případ označila Bangladesh Bank ve své interní zprávě za „výrazné pochybení“ Fedu. Podle zprávy se v současnosti centrální banka „připravuje na vznesení legitimního nároku na ztracené prostředky skrze právní proces.“

Peníze zmizely z newyorské pobočky Fedu počátkem února. Hackeři je převedli na několik účtů na Filipínách, kde se podle tamních vyšetřovatelů většina z nich ztratila v kasinech. Informace o případu se v médiích objevily začátkem března a na Filipínách již byli zatčeni první podezřelí. Minulý týden kvůli kauze odstoupil šéf Bangladesh Bank Atiur Rahman.

„Drzá krádež z účtu centrální banky Bangladéše ohrožuje důvěru zahraničních centrálních bank vůči Fedu a bezpečnost a spolehlivost mezinárodních měnových transakcí,“ prohlásila tento týden Carolyn Maloneyová, členka americké sněmovny reprezentantů a finanční komise.

Demokratka Maloneyová podporuje vyšetřování a po newyorské pobočce Fedu žádá vysvětlení celé kauzy, které dosud nepřišlo. Největší pobočka americké centrální banky, která vede účty celkem 250 zahraničních centrálních bank a vlád, je delší dobu terčem kritiky Maloneyové i dalších amerických politiků.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video