Fico odmítl kvóty EU. Poprvé v historii se rozhodlo většinou, tvrdí | E15.cz

Fico odmítl kvóty EU. Poprvé v historii se rozhodlo většinou, tvrdí

Slovenský premiér Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico
• 
ZDROJ: ctk

Luboš Heger

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V úterý schválené kvóty na přerozdělení asi šesti desítek tisíc uprchlíků narazily na ostrý nesouhlas vlád Slovenska a Maďarska. Premiér Robert Fico oznámil, že Bratislava hodlá podat žalobu na postup Evropské unie u soudu v Lucemburku. Maďarský premiér Viktor Orbán nařkl Berlín z „morálního imperialismu“ a požádal o tři miliardy eur na ochranu maďarských hranic.

O prominentní místo v západním zpravodajství se postaral Fico, který prohlásil, že se systémem kvót nehodlá vůbec řídit. „Poprvé v historii se stalo, že v závažné věci, která se týká lidí, se rozhodlo většinou. Jako suverénní země odmítáme diktát většiny v tak citlivém tématu,“ řekl slovenský premiér v narážce na to, že k prosazení kvót použili ministři vnitra zemí unie většinovou volbu, takže Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko byly jednoduše přehlasovány.

Viktor Orbán včera odcestoval do Bavorska, kde se mu dostalo pochopení od premiéra Horsta Seehofera za slova, že „dnes je v Maďarsku bráněna i jižní hranice Bavorska“. Orbán oznámil úmysl žádat na summitu v Bruselu (svolaný na včerejší večer) o tři miliardy na ochranu hranic. Svěřil se dále s nápadem, aby byli „ekonomičtí migranti“ selektováni od válečných běženců již na hranicích a vraceni rovnou zpět.

Polsko, které na rozdíl od ostatních zemí Visegrádu pro kvóty hlasovalo, vyjádřilo ústy svého ministra zahraničí Grzegorze Schetyny přesvědčení, že si bude moci migranty vybírat. „Chceme přijímat lidi, kteří se budou moci asimilovat a budou chtít se stát Poláky.“

Včerejší summit se soustředil na posílení vnějších hranic, vytvoření hotspotů pro přijímání utečenců a zvýšení pomoci pro Turecko, Libanon a Jordánsko, které hostí nejvíce válečných uprchlíků ze Sýrie. Americký prezident Barack Obama předtím vyzval po telefonickém rozhovoru s kancléřkou Angelou Merkelovou všechny evropské státy, aby přijaly „spravedlivý podíl“ uprchlíků, což může být kritika Visegrádu. Předtím se sešli François Hollande s Davidem Cameronem, aby hledali možnosti řešení syrského konfliktu.

Slovenský tisk vesměs kritizoval Fica za žalobu kvůli kvótám
Slovenský premiér Robert Fico v zájmu svého předvolebního klání necelý půlrok před parlamentními volbami obětoval postavení Slovenska v EU, země zůstala v boji proti přerozdělování uprchlíků na základě kvót osamocena, komentoval dnes slovenský tisk rozhodnutí Ficova kabinetu podat proti rozhodnutí většiny členských států evropské osmadvacítky ohledně rozmístění běženců žalobu k unijnímu soudu.
„Žaloba nemá velkou šanci na úspěch a jde o kampaň Roberta Fica. Není překvapením, že slovenské argumenty, šité na míru Ficova voliče, ve kterém lokální politici systematicky rozdmýchávají strach z uprchlíků, neohlušily unii, která potřebuje řešit humanitární krizi nevídaných rozměru právě nyní,“ napsal list Sme.
Samotné kvóty podle deníku nejsou řešením, na které bude EU hrdá. „Půdu pro ně připravily země, které nyní proti nim vehementně protestují. Slovenská vláda již během prvních jednání ukázala, co pro ni dobrovolná pomoc znamená: dvě stě vybraných křesťanských uprchlíků, kteří zde nebudou stavět mešity a měnit hodnoty státu,“ připomněl list plánovaný příspěvek Bratislavy k řešení migrační krize v EU.
Podle deníku Pravda schválené kvóty nepoškozují Slovensko v žádném takovém ohledu, který by bylo možné předložit soudnímu dvoru. „Když zaútočíme na unii, nikoho v Evropě nebude zajímat, že je u nás krátce před volbami a někdo zkrátka vsadil na takovou kartu. Vmanévrujeme se do tak trapné pozice, o jaké se nám ještě donedávna ani nezdálo,“ uvedl deník.

Autor: Luboš Heger

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video