Fischer: Německá Evropa prostě nebude, státy svou suverenitu neomezí | E15.cz

Fischer: Německá Evropa prostě nebude, státy svou suverenitu neomezí

Fischer: Německá Evropa prostě nebude, státy svou suverenitu neomezí
německý exministr zahraničí Joschka Fischer
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (bez licence)

ČTK

Prosazování německého hospodářského modelu pro celou Evropskou unii ohrožuje samotnou podstatu osmadvacítky. Prohlásil to bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer. Problém vidí také v tom, že země eurozóny nemají společnou hospodářskou vládu.

„Je jasně vidět, že většina ostatních zemí EU není připravena omezit svou národní suverenitu, aby tím umožnila německou hegemonii. Německá Evropa prostě nebude,“ řekl Fischer v rozhovoru, který dnes zveřejnil týdeník Der Spiegel. Podle něj se ale v Německu o této otázce vůbec nediskutuje, což může způsobit vážné problémy na evropské úrovni.

Komplikace podle Fischera způsobuje i to, že země eurozóny mají společnou měnovou politiku, ale nekoordinují svá rozhodování o rozpočtech. Chyby tohoto modelu zdůraznila hospodářská krize posledních let.

Rozdělení pro dobré počasí

„Země eurozóny se vzdaly suverenity v otázce měny, ale ponechaly si suverenitu v otázce národních rozpočtů. Takové rozdělení ale může fungovat jen za dobrého počasí,“ řekl Fischer. „Pokud nemá přežití eura navěky záviset na šéfovi Evropské centrální banky, bude muset přijít společné spravování národních deficitů,“ dodal.

Rozhodující úlohu v takovém kroku by podle exministra zahraničí měly hrát Francie a Německo, žádná z těchto zemí ale není k takovému kroku připravena.

„Francouzi mají strach, že přijdou o politickou suverenitu. A Němci mají strach o své peníze, bojí se společných evropských dluhopisů,“ řekl Fischer. „Pokud u toho obě strany zůstanou, pak se nepodaří krizi překonat a skončíme v dlouhodobé hospodářské stagnaci jako Japonsko,“ doplnil.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!