Fitch srazila rating Řecka o tři stupně na známku CCC

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings srazila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o tři stupně na známku CCC z dosavadní známky B plus. Hlavní rating tak agentura posunula ještě hlouběji do spekulativního pásma, čímž dává investorům najevo, že splacení závazků včas a v plné výši je v případě Řecka málo pravděpodobné.

Agentura postrádá věrohodný záchranný program od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).Hlavní rating Řecka se tak ocitl pouhý jeden stupeň nad známkou, kterou Fitch přiděluje pouze ve výjimečných případech, a to v situaci, kdy počítá u hodnoceného státu s vyhlášením platební neschopnosti. Fitch tak upravila rating Řecka na podobnou hodnotu, kterou už Řecku před pár týdny přidělily zbývají dvě ratingové agentury, tedy Standard & Poor's a Moody's.

Řecko se stále musí spoléhat na mezinárodní finanční pomoc v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun), kterou si loni v květnu dohodlo s EU a MMF. Bez této pomoci už by bylo v platební neschopnosti. V současné době se jedná o druhém záchranném úvěru, který zřejmě bude v podobném objemu jako ten první.

Další pomoc Řecku by měla také zajistit, aby se dluhová krize nešířila do dalších zemí eurozóny. Tyto obavy se týkají hlavně Itálie a Španělska, na jejichž záchranu by eurozóna vzhledem k velikosti těchto ekonomik v současné době asi neměla. Důležitou roli přitom hraje i psychologie, která ovládá pohyby kurzů měn i cenných papírů.