Fitch zvažuje snížení ratingu Itálie až o dva stupně, bankrot země ale nečeká | e15.cz

Fitch zvažuje snížení ratingu Itálie až o dva stupně, bankrot země ale nečeká

Itálie
Itálie
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ratingová agentura Fitch zvažuje, že do konce ledna sníží rating Itálie o dva stupně z A+ na A-. Uvedli to dnes vedoucí pracovníci společnosti. Za nepravděpodobnou ale považují možnost, že se tato silně zadlužená země dostane do platební neschopnosti.

„Itálie je opravdu příliš velká na to, aby zkrachovala,“ řekl šéf divize Fitch pro státní ratingy v Evropě, na Blízkém východě a v Africe Edward Parker. „Itálie má dobré základy navzdory nízkému hospodářskému růstu,“ dodal.

Úrok u desetiletých italských dluhopisů dnes klesl na 6,45 procenta. Vzdálil se tak od sedmiprocentní hranice, po jejímž překonání byly vlády Řecka, Irska a Portugalska nuceny požádat o mezinárodní finanční pomoc.

Na možnost brzkého snížení ratingu Itálie a několika dalších členských zemí eurozóny upozornila agentura Fitch již minulý týden. Agentura již dříve zařadila Itálii, Španělsko, Belgii, Irsko, Slovinsko a Kypr do režimu pozorování s negativním výhledem.

Ratingová agentura Standard & Poor's minulý týden snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti devíti zemí eurozóny. Itálii rating zhoršila o dva stupně na BBB+.

Na dnešní prohlášení agentury Fitch o možném snížení ratingu Itálie reagovalo poklesem euro. Analytici očekávají další výprodeje společné evropské měny v případě, že se nepodaří dohodnout na výměně řeckých dluhopisů s věřiteli, čímž by se opět zvýšila pravděpodobnost řeckého bankrotu.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery