Fórum v Davosu se schází v atmosféře krize důvěry | E15.cz

Fórum v Davosu se schází v atmosféře krize důvěry

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letošní setkání špiček světové ekonomiky a politiky ve švýcarském horském středisku Davos se koná v atmosféře přetrvávající krize důvěry v tyto elity. Globální průzkum mínění zveřejněný před zasedáním Světového ekonomického fóra (SEF) ukázal, že v důsledku série skandálů a problémů v politice, finančním světě, sportu i v médiích zůstává důvěra lidí ve vůdčí schopnosti nynější elity velmi nízká.

Pozorně sledovaného setkání se zúčastní přes 1500 zástupců světa podnikání a až 50 hlav států a vlád. Akci otevře ve středu italský premiér Mario Monti. Účastníky budou před obvyklými houfy nepřátelsky naladěných protikapitalistických aktivistů chránit důkladná bezpečnostní opatření, podpořená přítomností až 5000 švýcarských vojáků.

Elity jsou oprávněně nervózní, protože důvěra v ně zůstává i po uklidnění velkých otřesů v podobě globální finanční krize a dluhové krize eurozóny nadále značně slabá. „Je patrný neuvěřitelný nedostatek důvěry ve vedení. Důvěra ve vlády je horší než v byznys, obě jsou ale velmi špatné,“ řekl Richard Edelman, jehož firma vede každoroční průzkum důvěry.

Průzkum Edelman Trust Barometer u 31 tisíc lidí ve 26 zemích světa ukázal, že důvěra v to, co dělají firmy a vlády, se za poslední rok mírně zvýšila k úrovni zhruba 50 procent, lidé však nadále nevěří, že jim šéfové vlád a firem říkají pravdu. V pravdivost firem věří 18 procent respondentů a vládám věří pouze 13 procent. V morální rozhodování firem má důvěru 19 procent, zatímco vládám v tom věří jen 14 procent.

Edelman uvedl, že důvěru ve veřejně činné osobnosti narušila řada skandálů v politickém a zejména finančním světě. K tomu se přidaly věci jako dopingová aféra slavného cyklisty Lance Armstronga nebo odhalení dlouhodobého pohlavního zneužívání v britské BBC.

„Je zcela jasné, že budoucnost světové ekonomiky je založena na obnovení důvěry. Obnovení důvěry ve vůdce, obnovení důvěry v naši budoucnost. To znamená, že se musíme dostat z nynějšího krizového naladění,“ řekl zakladatel SEF Klaus Schwab.

Fórum před davoským setkáním zveřejnilo zprávu, podle níž se v očích šéfů světových firem a expertů rizika, jimž čelí svět, loni mírně zvýšila. Zdaleka největšími hrozbami zůstávají globální příjmové a majetkové rozdíly spolu s nebezpečně vysokým zadlužením vlád. Třetím významným rizikem se pod dojmem některých pohrom stalo extrémní počasí. Jedním z témat letošního zasedání je koncept „odolné dynamiky“ - stavu, kdy budou mít vlády a firmy připraveny strategie pro fungování klíčových systémů v případě naplnění rizik.

V tomto roce bude podle šéfů firem a expertů ekonomické vyhlídky nadále zhoršovat vývoj v eurozóně, která je již tři roky pod tlakem dluhové krize. Vedle problémů eurozóny a vleklých rozpočtových potíží USA se v Davosu bude diskutovat i o řadě aktuálních témat. Pozornost se tento týden zaměřuje na zásah Francie proti islamistům v Mali, útok islamistických teroristů v Alžírsku nebo nynější negativní důsledky arabského jara v Egyptě a dalších zemích regionu.

SEF v Davosu chce posílit vůdčí schopnosti zástupců elit například ranními meditacemi, a na jednom ze sezení má náladu podporovat dokonce hráč na pozoun. „Jak může jazz posloužit jako strategický model pro diplomacii, schopnost vést, spolupráci a inovace,“ zní název akce.

Šéfové perspektivních firem se však budou v Davosu spíše poohlížet po strategických kontraktech a skutečných inovacích, aby využili prvních známek návratu důvěry ve světovou ekonomiku. „Cítíme větší jistotu než před třemi nebo čtyřmi měsíci,“ řekl Kevin Kelly, který vede globální konzultační firmu Heidrick & Struggles. „Je patrná změna nálady. Jsme nyní zcela dole a odtud se nelze vydat jinam než vzhůru,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video