Náplast pro farmáře postižené ptačí chřipkou: Stát má na odškodnění 31 miliónů | E15.cz

Náplast pro farmáře postižené ptačí chřipkou: Stát má na odškodnění 31 miliónů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Farmáři mohou za poraženou drůbež kvůli ptačí chřipce žádat o odškodnění stát, na letošní rok má ministerstvo zemědělství vyhrazeno pro případy nákaz 31,3 milionu korun. 

Chovatelé ale musí zažádat o náhradu do šesti týdnů od utracení drůbeže, sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Budou muset doložit náklady na utracení drůbeže, náhrada bude za cenu obvyklou v místě a době. V Česku veterináři zjistili po deseti letech vysoce patogenní ptačí chřipku, zatím jsou známa dvě ohniska na jižní Moravě, prověřuje se třetí. Před deseti lety vyplatil stát jako náhradu 50 milionů korun.

"Farmáři mohou v daném případě o náhradu požádat nejdříve první den následující po dni utracení nebo poražení zvířat, a nejpozději do šesti týdnů ode dne utracení nebo poražení zvířat. Není-li žádost podána v uvedené lhůtě, nárok na náhradu zaniká," vysvětlila Ježková. Pokud by byly peníze vyčerpány, požádá ministerstvo o navýšení svého rozpočtu, protože jde o tzv. mandatorní, tedy povinný státní výdaj.

Snahou ministerstva bude dodržet správní řád, to znamená vydat rozhodnutí o poskytnutí náhrady do měsíce od žádosti. "Jakmile pak rozhodnutí nabude právní moci, bude náhrada v nejkratším možném termínu chovatelům odeslána na jejich účet," dodává. Náhrada je možná pouze za utracené nebo poražené zvíře. Ministerstvo bude o náhradách rozhodovat na základě informací o drůbeži od Státní veterinární správy, jako je sčítací list drůbeže a jiných ptáků v drobnochovu nebo protokol o kontrolním zjištění.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha ocenil práci veterinářů. "Ptačí chřipka problém je, zvláště pro chovatele, kteří chovají navolno, tedy pro ekologické nebo alternativní chovy," řekl dnes ČTK. Veterináři však podle něj riziko nepodceňují, ohniska chřipky jsou podle něj včas utlumována a eliminována.

Zatím se virus ptačí chřipky, jehož přenos na člověka je podle hygieniků nepravděpodobný, prokázal u uhynulých labutí na řece Jihlavě v Ivančicích a v chovech v Ivančicích a v Moravském Krumlově, kde zvířata utratili v úterý a ve středu. Aktuálně veterináři prověřují ještě jedno ohnisko poblíž Ivančic.

Do Česka se ptačí chřipka vrátila po deseti letech. Jelikož různé evropské země postihla s různou intenzitou, bylo podle odborníků otázkou času, kdy zasáhne i Českou republiku. Několik lidí, kteří přišli s nakaženými ptáky do kontaktu, je pod dohledem hygieniků.

V českých chovech drůbeže byla vysoce patogenní aviární influenza (HPAI) naposledy zaznamenána v roce 2007 v obcích Tisová, Nořín, Netřeby a Choceň. Kvůli třem ohniskům ptačí chřipky bylo tehdy vybito více než 171.000 kusů drůbeže ve velkochovech a více než 1900 kusů domácí drůbeže. Lidé, kteří se na likvidaci podíleli, museli z chovů vynést 622 tun uhynulých krůt, brojlerů a slepic. Stát vyplatil jako náhradu 50 milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video