Francie v souvislostech: Země na vlnách teroru | E15.cz

Francie v souvislostech: Země na vlnách teroru

Ilona Mádrová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francie stejně jako jiné země Evropy opět bojuje s šířením nákazy koronaviru. Vedle toho ale čelí i dalšímu nebezpečí, nové sérii teroristických útoků. Hrozby vůči Francii byly pravidelné a vlastně nikdy nepřestaly, v posledních týdnech ale aktivity radikálních skupin zesílily.

V čase výročí vydání karikatur proroka Mohameda a útoku na list Charlie Hebdo se vyjádřil prezident Emmanuel Macron na podporu tradiční francouzské satiry a svobody projevu, což znovu odstartovalo urážky na sociálních sítích a bojkot francouzských produktů v arabských zemích.

„Říkám to zřetelně a ještě jednou: nepoddáme se tomu. Ve Francii je pouze jedna komunita, národní komunita. Bez ohledu na náboženství, které naši spoluobčané vyznávají, nebo ne, musíme v těchto chvílích držet spolu a nepodléhat duchu rozdělení,“ uvedl Macron, jehož administrativa v rámci operace Sentinel zvýšila počet vojáků a policistů v terénu ze tří na sedm tisíc.

Nekončící boj

Francie s terorismem neskončila. I když se podařilo zabránit od roku 2017 přinejmenším 32 útokům organizovaných převážně radikálními islamisty, podle státního zástupce Jeana-Françoise Ricarda, který stojí v čele Národní protiteroristické prokuratury PNAT, zůstává hrozba velmi vysoká.

Letošní rok vede v počtu případů a odhaluje nové formy terorismu. Vražedné útoky nožem v několika městech, následné napadení sekáčkem u bývalé redakce Charlie Hebdo v Paříži, podřezání učitele dějepisu a o pár týdnů později stejný hororový scénář v bazilice v Nice, pobodání člena ochranky na francouzské ambasádě v Saúdské Arábii a postřelení pravoslavného kněze v Lyonu evidentně vyvolávají dojem o záměrných útocích na kostely a jejich představitele, a tím evokují první případ před čtyřmi roky.

Souběžně země galského kohouta čelí bombovým hrozbám. Prostranství Eiffelovy věže, čtvrť Charlese de Gaulla s Vítězným obloukem a Champs-Élysées musely být evakuovány kvůli podezřelým balíkům a tašce s funkčním střelivem. Zajištěno kvůli stejným hrozbám muselo být mimo jiné i nádraží v Lyonu.

Navrátilci a propuštění zločinci

Podle státního zástupce Ricarda vychází největší nebezpečí z irácko-syrské zóny kvůli přítomnosti francouzských příslušníků Islámského státu. Nevyloučil možnost, že mohli překročit hranice Sýrie a Turecka a dostat se na francouzské území. Jde o „endogenní hrozbu“ zcela izolovaných jedinců motivovaných propagandou teroristických skupin nebo zástupců některých čtvrtí ve Francii usilujících o radikální islám. Ministr vnitra proto vyzval k ostražitosti: „Jsme ve válce proti nepříteli, který je současně vnitřním i vnějším. Francie je bohužel velkým terčem.“

Ve snaze předejít útokům existuje ve Francii Registr hledaných osob evidující 620 tisíc jedinců a Registr záznamů o prevenci teroristické radikalizace vytvořený v březnu 2015 po útocích na Charlie Hebdo a košer supermarket Hypercacher. Shromažďuje informace o radikálech, osobách, které mohou chtít vycestovat do oblastí s koncentrací teroristických skupin a podobně.

Už před dvěma lety bylo v registru evidováno 20 tisíc osob. Ministr vnitra sice informoval o intenzivním sledování 8500 osob z obou registrů, práci ale agentům ztěžuje skutečnost, že potenciální pachatelé nemusejí být evidováni, nelze předvídat jejich počínání, a zabránit tak případnému útoku.

Z informací francouzského ministerstva vnitra vyplývá, že z celkem 4111 cizinců-radikálů, je 851 nelegálních přistěhovalců, které chce Francie vyhostit. Hrozbu představují i propuštění vězni. Jen koncem letošního roku má vyjít z vězení přibližně 50 odsouzených za činy spojené s terorismem a v příštím roce dalších 60.

Problematické kryptoměny

Problémem je také financování terorismu. Podle šetření vnitrostátního protiteroristického stíhání bylo zatčeno osm z třiceti osob podezřelých ze spolupráce na systému kybernetického financování ve prospěch členů Al-Káidy a organizace Islámský stát. Francouzští agenti odhalili desítky osob, které anonymně nakupovaly za částky od 10 do 150 eur kryptoměny, kódy přenášely v tajných zprávách do Sýrie a tam je na bitcoinových platformách inkasovaly. Podle zjištění stojí za vznikem sítě dva francouzští džihadisté a transfery dosáhly několika set tisíc eur.

K odhalení případu došlo především zásluhou Ústředí informací a operací proti nelegálnímu finančnímu oběhu pod záštitou rezortu hospodářství.

Přesto operace takového typu unikají pozornosti úřadů, a proto chce ministerstvo zesílit kontroly finančních toků virtuálních měn a rozhodnout o nových opatřeních. Ta v rámci plánovaného zákona o separatismu představí začátkem prosince.

Autorka je spolupracovnice redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video