Francie vyšle proti islamistům další letadla a válečnou loď | E15.cz

Francie vyšle proti islamistům další letadla a válečnou loď

Francie vyšle proti islamistům další letadla a válečnou loď
Stíhačka Rafale
• 

ČTK

Francie vyšle další tři stíhací letouny a válečnou loď do oblasti Perského zálivu, aby mohly být nasazeny v akcích proti extremistům z Islámského státu (IS) v Iráku. Francie, která se předminulý týden přidala ke Spojeným státům bombardujícím IS v Iráku, tak bude mít v regionu již devět letadel.

Paříž vyslala svých prvních šest stíhaček Rafale do oblasti v polovině září, poprvé pak udeřily 19. září. Vyslání dalších tří stejných strojů a lodi podle dnešního prohlášení ministerstva obrany „zvýrazní naši podporu iráckým silám… a poskytne námořní kapacitu pro naše spojence při kontrole vzdušného prostoru v oblasti“.

Stíhačky Rafale, které budou umístěny na základně ve Spojených arabských emirátech, zamíří do oblasti stejně jako loď v nejbližších několika dnech.

Francie byla první zemí, která se k americkým leteckým akcím v Iráku přidala. Po ní následovaly další evropské země jako Británie, Belgie či Dánsko.

Francie: Nasazení v Sýrii vylučujeme

Paříž tvrdí, že nasazení v Iráku provádí po dohodě s tamní vládou. Nasazení své vojenské techniky v sousední Sýrii, kde zahájily USA a jejich arabští spojenci letecké údery na pozice radikálů minulý týden, Francie vyloučila.

OSN dnes zveřejnila bilanční zprávu, podle níž násilí ve vládou kontrolovaných částech Iráku stálo 1119 lidských životů. Mezi mrtvými bylo více než 800 civilistů. OSN tyto údaje považuje za „absolutní minimum“, protože není schopna mapovat situaci v oblastech, které ovládá Islámský stát.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!