Francouzi ukončí vojenskou misi ve Středoafrické republice, oznámil Hollande | E15.cz

Francouzi ukončí vojenskou misi ve Středoafrické republice, oznámil Hollande

Metropole Středoafrické republiky Bangui
Metropole Středoafrické republiky Bangui
• 
ZDROJ: Alllexxxis, Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

ČTK

Francouzský prezident François Hollande ohlásil brzký konec vojenské mise Sangaris, která působí od prosince 2013 ve Středoafrické republice. Ta byla tehdy pohroužena do krvavé občanské války. Misi zaměřenou na obnovu klidu a na rekonstrukci země označil prezident za úspěšnou. Poslední francouzští vojáci zemi opustí v prosinci.

Hollande záměr oznámil v pátek, kdy podnikl návštěvu Středoafrické republiky. Sešel se tam s novým prezidentem Faustinem Archangem Touadérou, který byl zvolen v únoru.

V době nejhorší krize působilo ve Středoafrické republice více než 2500 francouzských vojáků, nyní jich je podle Elysejského paláce 650. Jejich počet se bude v příštích měsících dál postupně snižovat.

Středoafrickou republiku zachvátilo násilí po převratu z března 2013, za nímž stálo muslimské hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou. V této převážně křesťanské zemi se pak Djotodia prohlásil prvním muslimským prezidentem. V polovině ledna 2014 ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou reprezentovanou milicemi anti-balaka.

V konfliktu ve Středoafrické republice zahynuly tisíce lidí a své domovy jich musely opustit statisíce. Obě strany sporu se vzájemně obviňují z válečných zločinů včetně etnických čistek. Obvinění čelí i někteří příslušníci mírové mise, a sice ze sexuálního zneužívání nezletilých.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.