Hackeři zaútočili na americkou poradenskou firmu Stratfor | E15.cz

Hackeři zaútočili na americkou poradenskou firmu Stratfor

Hackeři
Hackeři
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hackeři zaútočili na počítače americké bezpečnostní poradenské firmy Stratfor a tvrdí, že ukradli 200 GB e-mailů a údajů o kreditních kartách. Stratfor to nepřímo přiznal. K útokům se hlásí členové hackerského hnutí, které si říká Anonymous - to dnes slíbilo týden trvající útok na dlouhý seznam cílů v rámci "oslavy Vánoc".

Skupina zveřejnila prostřednictvím sociální sítě Twitter link na to, co je podle nich tajným seznamem klientů firmy Stratfor včetně americké armády a vojenského letectva, analytiků Goldman Sachs či MF Global. „Už ne tak soukromý a tak tajný?“, dělali si hackeři na Twitteru legraci ze Stratforu a jeho seznamu.

Hackeři z Anonymous tvrdí, že se k údajům o kreditních kartách dostali díky tomu, že nebyly nijak kódované. Pokud se to potvrdí, znamenalo by to pro Stratfor coby pro soukromou zpravodajskou službu obrovskou ostudu.

Stratfor informoval, že poté, co se dozvěděl, že na jeho internetové stránky zaútočili hackeři, své servery zastavil. „Máme důvod se obávat, že jména našich klientů se ocitla na jiných internetových stránkách,“ cituje agentura AP z e-mailu, který dostali klienti Stratforu. Výkonný ředitel firmy George Friedman v něm napsal, že Stratfor „úzce spolupracuje s vyšetřovateli, aby se podařilo zjistit, kdo za internetovým útokem stojí“. Web firmy nefunguje a je na něm jen oznámení, že server prochází údržbou.

Terčem útoku hackerů se stal i jeden zaměstnanec amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti, uživatelé internetu se mohou dozvědět, jaký má e-mail, telefonní číslo a číslo kreditní karty. „Vzali mi peníze, které nemám,“ naříká Cody Sultenfuss, oběť internetových pirátů. „Říkám si: proč zrovna já? Nejsem bohatý,“ řekl.

Volné společenství hackerů, recesistů a síťových aktivistů Anonymous v minulosti tvrdilo, že má na svědomí útoky na firmy jako Visa, MasterCard a PayPal nebo některé společnosti působící v hudebním průmyslu. Na mušku si prý vzalo i scientologickou církev. Anonymous podle svých vyjádření bojuje za svobodu internetu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video