Hollande chce společný evropský fond k umořování dluhů

Francois Hollande

Francois Hollande Zdroj: profimedia.cz

Francouzský prezident François Hollande vyzval partnery v eurozóně k přijetí důrazných opatření proti dluhové krizi. Na schůzce s italským premiérem Mariem Montim navrhl například emise eurobondů, založení společného fondu pro splácení státních dluhů nebo bankovní licenci pro záchranný fond ESM. Jeho návrhy směřují ke střetu s politikou Berlína, uvedla agentura Reuters.

Hollande řekl, že na summitu Evropské unie na konci června vyzve ostatní představitele, aby přijali sérii opatření na podporu ekonomického růstu, finanční stability a prohloubení ekonomické integrace. Své návrhy již prezident předal předsedovi Evropské rady Hermanu Van Rompuyovi.

„Potřebujeme obrazotvornost a tvořivost, s nimiž najdeme nové finanční nástroje,“ řekl Hollande na společné tiskové konferenci s Montim. „K prohloubení finanční unie existuje řada možností jako daň z finančních transakcí, společné vydávání dluhopisů nebo fond k umořování dluhů,“ řekl.

Monti jeho návrhy podpořil. „Oba jsme se dohodli, že postupné kroky, které povedou ke zlepšenému řízení eurozóny, pro ochranu měnové unie před otřesy na trzích nestačí. Diskutovali jsme o některých návrzích na společné dluhopisy a velmi se shodujeme na potřebě zvýšit produktivní investice,“ řekl italský premiér.

Hollande vyzval k tomu, aby fond ESM dostal bankovní licenci, a mohl si tak půjčovat peníze od Evropské centrální banky. Jeho návrhy vedou Paříž do sporu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která ve čtvrtek odmítla za Německo eurobondy a společné garance evropským bankám.

Socialista Hollande minulý měsíc nastoupil do Elysejského paláce s cílem přesměrovat eurozónu k vládní podpoře růstu a odklonit ji od německého důrazu na vládní úspory a tržní reformy.