Hollande: Eurozóna by měla společně určit, jaký chce kurz eura | E15.cz

Hollande: Eurozóna by měla společně určit, jaký chce kurz eura

ECB
ECB
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státy eurozóny tolerují až příliš výrazné výkyvy kurzu eura, což evropské ekonomice škodí. Měly by proto uvažovat o zavedení společné politiky směnných kurzů, aby své hospodářství před těmito dopady chránily. V Evropském parlamentu to řekl francouzský prezident François Hollande. Eurozóna by se podle něj měla dohodnout, jaký kurz by byl ve střednědobém výhledu nejvhodnější.

„Eurozóna se prostřednictvím hlav států a vlád musí dohodnout, jaký směnný kurz bude mít ve střednědobém výhledu,“ řekl Hollande po projevu parlamentu. Prezident svůj komentář k vývoji kurzů měn přednesl v době, kdy v jeho socialistické vládě narůstají obavy z negativních dopadů příliš silného kurzu eura na ekonomiku.

Euro se teď na devizových trzích prodává za zhruba 1,35 dolaru a zvlášť v posledních týdnech vykazovalo vytrvalý vzestup. Hollande a jeho tým se obávají dopadů na exportéry a následně na celou ekonomiku.

Vývoj kurzu eura k dolaru za posledních 5 let

Vývoj kurzu eura k dolaru za posledních 5 let Autor: vrba@mf.cz

Hollande řekl, že správný směnný kurz ve vztahu k hlavním obchodním partnerům je důležitý, pokud má Francie a další členské země eurozóny uspět se snahou posílit si konkurenceschopnost. Kurz by ale měl být podle prezidenta nastaven realisticky, nikoliv uměle.

„Evropa dovoluje, aby bylo euro zranitelné iracionálním pohybům jedním či druhým směrem,“ řekl Hollande v prvním projevu, který před parlamentem ve Štrasburku pronesl v roli francouzského prezidenta. „Měnová unie musí mít politiku směnných kurzů, jinak bude odkázána takovému kurzu, který neodpovídá skutečnému stavu ekonomiky,“ dodal Hollande.

Se současným kurzem eura není spokojen francouzský ministr reindustrializace Arnaud Montebourg. Ten řekl, že by euro mělo oslabit. Francie se teď snaží posílit konkurenceschopnost průmyslu a snížit vysoký obchodní deficit. Hollande k tomu dnes dodal, že silné země EU, jako je Německo nebo státy na severu Evropy, by měly pomoci stimulovat v unii poptávku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video