Hollande jednal s Putinem o koalici proti IS. Rozpory nepřekonali | E15.cz

Hollande jednal s Putinem o koalici proti IS. Rozpory nepřekonali

Hollande jednal s Putinem o koalici proti IS. Rozpory nepřekonali
Francouzský prezident François Hollande
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Společným cílem Ruska a Francie je vypátrat a zničit teroristy z Islámského státu (IS), kteří jsou zodpovědní za smrt stovek Rusů a Francouzů. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin po jednání se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem. Další výroky však ukázaly rozdílné pohledy obou státníků na roli syrského prezidenta Bašára Asada a také Turecka v boji proti IS.

Podle Putina by bylo nejjednodušší vytvořit jednu širokou koalici proti IS pod vlajkou OSN. To je ovšem krok, který podle ruského prezidenta nejsou ochotni učinit členové stávající koalice vedené USA. Za „naprosto nepřijatelné“ označil Putin úterní sestřelení ruského bitevníku zapojeného do náletů v Sýrii tureckým letectvem. Šéf Kremlu zdůraznil, že Američané předem dostali informace o ruských náletech a že Turecko je členem koalice vedené Američany. „Vůbec nás nenapadlo, že můžeme dostat úder od státu, který jsme považovali za spojence,“ řekl Putin.

Hollande označil úterní událost za velmi vážnou a vyslovil nad ní politování. Současně zdůraznil, že je nutné se vyvarovat eskalace a opakování podobných incidentů. „Hlavní je soustředit se na boj proti IS a na zničení teroristů,“ zdůraznil Hollande. Zároveň vybídl ke stanovení společných cílů pro nálety v Sýrii a apeloval na Rusy, aby bombardovali pouze IS, a ne jiná uskupení.

Spor o Asada trvá

Ruský i francouzský prezident se vyslovili pro politické urovnání v Sýrii, avšak neshodli se v pohledu na ruského spojence v Damašku. Hollande prohlásil, že Bašár Asad nemůže v syrském urovnání hrát žádnou roli, jakkoli se zmínil o „velké úloze“ Ruska.

„Osud syrského prezidenta by měl ležet v rukou syrského lidu,“ opáčil Putin a dodal, že uspět v tažení proti IS v Sýrii nelze bez pozemní operace - a jedinou schopnou pozemní silou se jeví Asadova armáda, která se tak stává „přirozeným spojencem“. Ruský prezident nicméně přislíbil zdržet se bombardování „zdravých sil“ syrské opozice a spolupracovat s opozičními skupinami bojujícími proti IS.

Ropa od IS

Putin obvinil Turky, že obchodují s ropou od IS, o čemž podle jeho slov svědčí kolony cisteren na syrsko-tureckých hranicích.

„Nejvyšší turecké vedení o tom možná neví, teoreticky je to možné. Ale to neznamená, že by turecké úřady neměly bránit těmto praktikám,“ řekl ruský prezident a zdůraznil, že za peníze utržené z prodeje ropy „teroristé kupují zbraně a munici a pak pořádají krveprolití, ať s našim letadlem na Sinaji nebo v Paříži“.

IS se přihlásil jak ke zničení ruského letadla s 224 oběťmi 31. října, tak k pařížským útokům z 13. listopadu se 130 mrtvými.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v Ankaře zopakoval, že Turecko od IS ropu nenakupuje. Turecko se podle něj naopak snaží zastavit pašování ropy přes syrsko-tureckou hranici. „Ti, kdo nás obviňují, že nakupujeme ropu u DAIŠ (arabská zkratka pro IS), musí svá tvrzení dokázat. Pokud ne, jsou to pomlouvači,“ řekl turecký prezident. Turecko je podle něj také jedinou zemí, která s IS „bojuje upřímně“.

Rusko na konci září nasadilo své letectvo do bojů v Sýrii, kde podporuje svého spojence v Damašku, prezidenta Bašára Asada. Ruský postup se však nelíbí právě Turecku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!