Hollande odmítá ustoupit v kontroverzní reformě pracovního práva | E15.cz

Hollande odmítá ustoupit v kontroverzní reformě pracovního práva

François Hollande
François Hollande
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Francouzský prezident Francois Hollande nehodlá ustoupit v reformě pracovního práva navzdory pokračujícím protestům velké části společnosti a vzpouře v levicovém křídle vládních socialistů a jejich spojenců v parlamentu. V rozhlasové stanici Europe 1 Hollande prohlásil, že neustoupí, "protože už tolik vlád ustoupilo v minulosti".

Zákon podle Hollandea projde, protože byl řádně projednán v parlamentu se všemi příslušnými pozměňovacími návrhy. Navíc nyní má, jak řekl, podporu reformistických odborů a většiny socialistických poslanců.

„Dám přednost tomu, když si o mě zachovají obraz prezidenta, který provedl reformy, než prezidenta, který neudělal nic,“ řekl Hollande, kterému zbývá necelý rok do konce jeho prezidentského mandátu. Dlouhodobé průzkumy veřejného mínění ukazují, že prakticky nemá šanci na znovuzvolení.

Cílem reformy je uvolnit pravidla pracovního práva v boji proti dlouhodobé nezaměstnanosti, která postihuje deset procent populace. Ale podle jejích kritiků zákon jde příliš vstříc zaměstnavatelům a ohrožuje jistotu práce stávajícím zaměstnancům.

Několikaměsíční demonstrace

Již více než dva měsíce organizují odpůrci reformy demonstrace, které zaplní ulice velkých měst i dnes. Zatímco počet manifestantů i akcí se postupně zmenšuje, ti, kteří v boji pokračují, se radikalizují. Stále častěji se opakují střety mezi demonstranty s pořádkovými silami, při nichž dochází ke zranění.

Hollande prohlásil, že už má dost výtržníků, kteří při demonstracích způsobují škody na majetku. Podle něj bylo od začátku protestů zatčeno více než tisíc lidí, 60 jich bylo odsouzeno a 350 policistů utrpělo zranění.

Pozdvižení vyvolává nyní ve Francii to, že úřady využívají výjimečného stavu vyhlášeného po loňských teroristických útocích k tomu, aby zakazovaly vybraným osobám se demonstrací účastnit. Podle mnohých názorů tím začínají být ohrožovány základy demokracie ve Francii.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.