Hurikán Florence, který si vyžádal patnáct obětí, zeslábl na tropickou bouři | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Hurikán Florence, který si vyžádal patnáct obětí, zeslábl na tropickou bouři

Hurikán Florence, který si vyžádal patnáct obětí, zeslábl na tropickou bouři
Hurikán Florence udeřil na USA a přinesl záplavy
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Hurikán Florence, který po pátečním vpádu na východní pobřeží USA v sobotu zeslábl na tropickou bouři, v neděli klesl do kategorie tropické deprese. Sílu větrů sice dál ztrácí, ale úřady varují, že především obrovským množstvím srážek bouřkový živel stále představuje velké nebezpečí. Podle nedělních informací médií si už ve státech Severní a Jižní Karolína vyžádal nejméně 15 lidských životů.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) už informovalo, že Florence zeslábl na tropickou depresi. Bouřkový systém postupuje dál rychlostí kolem 13 kilometrů v hodině. Síla doprovázejících větrů klesla na 56 kilometrů za hodinu a zřejmě se bude dál snižovat. Úřady nicméně stále upozorňují obyvatele, aby živel nepodceňovaly.

Problém představuje trvající velké množství srážek, které už mnohde dosáhly jednoho metru a na více místech způsobují nečekané bleskové záplavy. Smrtelné nebezpečí hrozí od padajících stromů a sloupů elektrického vedení.

"Tento bouřkový systém chrlí obrovské množství srážek," upozornil v sobotu severokarolínský guvernér Roy Cooper. Zároveň varoval obyvatele z evakuovaných oblastí před unáhleným rozhodnutím vracet se domů. "Všechny silnice ve státě jsou ohrožené záplavami," řekl.

Ničivé následky hurikánu Florence: Pět mrtvých a stovky tisíc domácností bez proudu

V Severní a Jižní Karolíně už kvůli Florence přišlo o život nejméně 15 lidí. Poslední dvě oběti zahynuly při dopravních nehodách. Jeden muž utonul v terénním voze, který sjel do odvodňovacího kanálu, druhý zemřel poté, co v hustém dešti narazil do pilíře silničního mostu. Dva lidé se v neděli otrávili oxidem uhelnatým z generátoru, který zapnuli uvnitř domu. Další dva uhořeli při požáru svého domu.

Mezi oběťmi jsou mimo jiné i žena a její dítě, na jejichž dům ve městě Wilmington spadl strom, či muž v okrese Lenoir, který zemřel po zásahu elektrickým proudem při zapojování generátoru. Dalšího muže smetla vichřice, když vyšel ven zkontrolovat psy. Tři lidé utonuli při bleskových záplavách v okrese Duplin.

Hurikán Florence pustoší Severní Karolínu, dva mrtví

Úřady odhadují, že Florence by při pokračujícím postupu nad pevninou mohla nějakým způsobem postihnout kolem deseti milionů lidí. Doposud je například hlášeno 930.000 domovů a firem, které přišly o elektrický proud, energetici však odhadují, že celkem by nakonec mohlo mít problémy s dodávkami elektřiny až několik milionů odběratelů.

První odhady škod hovoří o deseti až šedesáti miliardách dolarů (219 miliard až 1,3 bilionu korun). Americký prezident Donald Trump v sobotu vyhlásil stav přírodní katastrofy v osmi okresech Severní Karolíny, které hurikán Florence zdevastoval.

Velké nebezpečí představují i ekologické škody způsobované přívaly vody, jež mohou vyplavit z průmyslových podniků, včetně chemických továren, toxické látky. K velkému sesuvu kopce uhelného popela došlo na skládce tepelné elektrárny u Wilmingtonu a hrozí kontaminace nedaleké řeky.

Tajfun Mangkhut si vyžádal na Filipínách životy desítek lidí, udeřil i v Číně

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!