Hurikán Patricia nad mexickou pevninou zeslábl | e15.cz

Hurikán Patricia nad mexickou pevninou zeslábl

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mohutný hurikán Patricia, který dnes ráno ničivou silou udeřil na západní pobřeží Mexika a způsobil evakuaci tisíců lidí, zeslábl na tropickou bouři. Původně hurikán nejsilnější páté kategorie, který z Pacifiku přinesl přívalové deště, zaplavil ulice měst a poničil řadu budov, se nad hornatým vnitrozemím rychle vyčerpal, přesto však meteorologové varují před dalšími silnými dešti.

Úřady již obdržely zprávy o sesuvech půdy a záplavách. Zatím však nejsou hlášeny žádné ztráty na životech. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto uvedl, že hurikán podle dosavadních zpráv způsobil méně závažné škody, než se předpokládalo.

Hurikán vstoupil na pevninu v mexickém státě Jalisco. Síla větru v tom okamžiku podle odhadů dosahovala téměř 270 kilometrů za hodinu. Patricia se tak nadále nacházela v nejvyšší, páté kategorii hurikánů, napsala agentura AP. „Hurikán páté kategorie dokáže zvednout automobily do vzduchu a smést lidi z ulice,“ upozornil šéf národní vodárenské komise Roberto Ramírez. V jednu chvíli byl naměřen dokonce vítr o rychlosti 322 kilometrů za hodinu, čímž se Patricia stala vůbec nejsilnějším evidovaným hurikánem na západní polokouli.

„Větry jsou opravdu silné. Je ohromující, že se hýbají i auta,“ uvedla v době nejsilnějších poryvů Laura Barajasová, zaměstnankyně jednoho z hotelů v přístavním městě Manzanillo. „Všude, kam se obrátíte, jsou trosky,“ řekl hotelový manažer Juan Michel z letoviska Barra de Navidad na severozápadě od Manzanilla. „Nikdy jsme nic takového neviděli,“ dodal.

Později nicméně rychlost větru klesla na 155 kilometrů za hodinu a nad horami ráno místního času (brzy odpoledne SELČ) pokračovala v rychlém poklesu až na 80 kilometrů za hodinu, což odpovídá tropické bouři. Nyní se Patricia nachází přibližně 80 kilometrů severovýchodně od města Zacatecas a pohybuje se k severovýchodu rychlostí 34 kilometrů za hodinu.

Přestože i v podobě tropické bouře může podle meteorologů přinést silné deště hrozící bleskovými povodněmi zvláště v severozápadní části země, nejhorší škody již patrně živel napáchal. Televize přinesly záběry z pobřeží zachycující vytrhané stromy a stožáry veřejného osvětlení i zaplavené ulice. Stanice Milenio TV zprostředkovala obrázky aut a autobusů smýkaných vodními proudy ve státě Jalisco.

V řadě obcí ve třech pacifických státech byl vyhlášen stav ohrožení, školy a přístavy byly uzavřeny. Světová meteorologické organizace (WMO) přirovnala sílu hurikánu Patricia k tajfunu Haiyan. Ten před dvěma lety zabil na Filipínách přes 7300 lidí. Mexická vláda do ohrožených oblastí přesunula velké množství vojáků a policistů. Z letoviska Puerto Vallarta bylo podle agentury Reuters evakuováno 15.000 turistů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery