Indie do roku 2040 ekonomicky překoná USA. Chudá ale bude stále, tvrdí studie | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Indie do roku 2040 ekonomicky překoná USA. Chudá ale bude stále, tvrdí studie

Radek Pavlovič

Radek Pavlovič

Indická ekonomika do roku 2040 překoná výkon ekonomiky Spojených států amerických. Ve své aktuální zprávě Svět v roce 2050 to předpovídá poradneská firma PwC. Indie by se tak stala druhou nejsilnější ekonomikou na světě hned po Číně.

Jak popisuje studie, populační boom v Indii je příčinou předpokládaného ekonomického růstu jen z části. Za budoucím ekonomickým růstem bude především růst kapitálových investic nebo lepší technologie.

Peněžní chaos straší Indii, zrušení hotovosti paralyzovalo zemi

PwC předpovídá, že až do roku 2050 bude hrubý domácí produkt Indie růst průměrným tempem 4,9 procenta, přičemž jen 0,7 uvedeného růstu bude způsobeno růstem počtu obyvatel. Indická ekonomika je v současné době třetí největší na světě. V rozpočtovém roce 2016 a 2017 roste tempem 7,1 procenta. 

Výroba iPhonů v Indii je na spadnutí, Apple vyjednává podmínky

Studie ovšem upozorňuje, že ačkoliv ekonomický výkon Indie překoná v příštích desetiletích Ameriku, rozhodně nepřekoná HDP USA v přepočtu na jednoho obyvatele. V roce 2050 by měl indický hrubý domací produkt na hlavu dosáhnout sotva třetiny toho amerického. Životní úroveň v Indii poroste jen velmi pomalu, i když optimismus do budoucna je na místě, dodádá PwC.

Ze sledovaných 32 nejvýkonnějších ekonomik světa bude Vietnam jedinou zemí, které zpráva předpovídá rychlejší růst než Indii. 

Vše o Indii čtěte zde.

Boeing získal obří kontrakt, do Indie dodá sto letadel
Indie začala se stavbou nejvyšší sochy světa, vyjde na stovky milionů dolarů
Indie kvůli bankovkám propadla do chaosu, tvoří se hodinové fronty

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!