Iráčtí vojáci poprvé pronikli do rafinerie ovládané islamisty | E15.cz

Iráčtí vojáci poprvé pronikli do rafinerie ovládané islamisty

Ropná rafinérie v Bajdží v Iráku
Ropná rafinérie v Bajdží v Iráku
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Irácké bezpečnostní složky v úterý poprvé po pěti měsících pronikly do největší irácké ropné rafinerie v Bajdží. S odvoláním na irácké policejní zdroje to uvedla agentura Reuters. Areál rafinerie dosud ovládali radikálové z hnutí Islámský stát (IS) a odehrávaly se tam tvrdé boje.

„První irácké síly, protiteroristická jednotka nazývaná Prapor Mosul, vstoupily do rafinerie Bajdží, stalo se to poprvé za pět měsíců,“ uvedl policejní velitel Sálih Džábir. Zprávu přinesla také irácká státní televize, neukázala ale žádné záběry přímo z místa. Informace nebylo možné nezávisle ověřit.

Islamisté obsadili město Bajdží už v červnu a brzy poté začali obléhat nedalekou rafinerii. Uvnitř se ale udržel malý vojenský oddíl, který odrážel útoky a který armáda zásobovala ze vzduchu. O uplynulém víkendu se poprvé objevily informace, že se radikálové po měsících bojů s iráckou armádou z oblasti nejspíš stáhli.

Iráčanům pomáhají spojenci ze vzduchu

Iráčanům pomáhá v bojích s islamisty koalice vedená Spojenými státy. Spojenci útočí ze vzduchu na pozice radikálů v Iráku již od začátku srpna. Od konce září Spojené státy a tentokrát jejich arabští partneři podnikají nálety i v sousední Sýrii.

Americký prezident Barack Obama před pár dny oznámil, že Spojené státy vyšlou do Iráku dalších asi 1500 vojenských poradců. Přímých bojů s IS se ale nezúčastní. Měli by pomáhat při výcviku iráckých vojáků v Bagdádu a kurdských pešmergů v Irbílu. Celkem by tak v Iráku mělo působit až 3100 amerických vojáků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video