Irák chystá ofenzivu pro islamistům, zaútočí na obsazená města | E15.cz

Irák chystá ofenzivu pro islamistům, zaútočí na obsazená města

Irák chystá ofenzivu pro islamistům, zaútočí na obsazená města
Tank pešmergů na severu Iráku
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Irácké síly v nejbližších týdnech podniknou pozemní ofenzivu proti Islámskému státu (IS). V jordánském Ammánu to prohlásil americký koordinátor mezinárodní koalice proti IS John Allen. Koalice vedená Američany má operaci poskytnout vojenskou podporu.

„V příštích týdnech, kdy irácké síly zahájí svou pozemní kampaň s cílem získat zpět území v Iráku, poskytne koalice této operaci významnou podporu v podobě palebné síly,“ citovala Allena jordánská tisková agentura Petra.

Islámský stát kontroluje velká území v Sýrii a v Iráku. Státy mezinárodní koalice si jsou vědomy, že samotné koaliční nálety Islámský stát neporazí. Proti této organizaci je podle nich nezbyté nasadit i pozemní síly, které však nyní tvoří jen zbytky irácké armády a kurdští a šíitští milicionáři.

Čeká se útok na islamisty ve městech

List The Washington Post napsal, že iráckou armádu čeká rozhodující test, a to zasáhnout proti IS ve městech. Chce osvobodit nejenom druhé největší město země Mosul, ale také Fallúdžu a Tikrít. Američtí poradci prý nyní Iráčany připravují právě na boj v městském prostředí. Aby byl IS poražen, je třeba, aby iráčtí vojáci vstoupili do míst, jež má IS opravdu pevně pod kontrolu, a to jsou města. Nelze je osvobodit jenom nálety, sdělil listu jeho nejmenovaný americký zdroj, který působí v Bagdádu.

Dosavadní boje proti IS se odehrávaly mimo hustě obydlená místa. Výjimkou jsou pouze boje v Ramádí na západě a Bajdží na severu. Armáda sice kontroluje okolí Tikrítu, avšak není schopná proniknout do města.

Američané mají v Iráku poradce

USA poslaly do Iráku několik set poradců, kteří prý chtějí, aby byli do boje o města nasazeni nejlépe vycvičení vojáci. Budou muset být schopni osvobozovat jednotlivé domy, odstraňovat nastražené bomby a ochránit se před odstřelovači. Musejí být vycvičeni na to, aby se dokázali ubránit i v úzkých ulicích a pod překážkami, jako jsou třeba nízko visící elektrické dráty. Američané zapojení do výcviku tvrdí, že irácká armáda na boj ve městech připravená zatím není.

Ačkoli je díky lepší bezpečnostní situaci v Bagdádu od soboty zrušen zákaz nočního vycházení, útoky tam pokračovaly o víkendu i dnes. O víkendu přišlo o život přes 30 lidí, dnes sebevražedný atentátník zabil v ranní dopravní špičce na rušném náměstí Adan 15 osob. Podle policie si útok spáchaný ve čtvrti Kázimíja, kterou obývají hlavně šíité, vyžádal také 45 raněných.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!