Irák se brání vývozu ropy z Kurdistánu, hrozí arbitráží | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Irák se brání vývozu ropy z Kurdistánu, hrozí arbitráží

Irák se brání vývozu ropy z Kurdistánu, hrozí arbitráží
ilustrační foto (ropný tanker Haima)
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Irák pohrozil právními kroky proti jakýmkoliv kupcům ropy vyvezené prostřednictvím nového ropovodu z irácké autonomní oblasti Kurdistán do Turecka. Irácký Kurdistán v květnu uskutečnil první dodávku ropy na mezinárodní trhy navzdory odporu ze strany centrální irácké vlády, která tvrdí, že má jako jediná právo obchodovat s přírodními zdroji země.

Irák již podal žádost o mezinárodní arbitráž proti Turecku kvůli jeho podílu na realizaci dodávky z Kurdistánu. Ta před deseti dny opustila turecký přístav Ceyhan v tankeru United Leadership, její cíl však zatím zůstává nejasný. Loď se nyní pohybuje u pobřeží Maroka.

„Varujeme všechny podniky, jednotlivce i instituce před nákupem zásilky irácké ropy naložené na toto plavidlo,“ uvedla irácká státní organizace pro prodej ropy SOMO.

Mluvčí iráckého ministerstva ropného průmyslu dnes oznámil, že vývoz ropy z Iráku v květnu stoupl o osm procent na 2,582 milionu barelů denně. Export nicméně zůstává hluboko pod vládním cílem pro letošní rok, který činí 3,4 milionu barelů denně. Vládní cíl počítá rovněž s vývozem 400 tisíc barelů ropy denně z autonomního Kurdistánu.

Zahraniční tisk: Irák se rozpadl, v Anbaru vládne ISIL

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!