Írán zakázal dovoz amerického spotřebního zboží | E15.cz

Írán zakázal dovoz amerického spotřebního zboží

Alí Chameneí, Írán
Alí Chameneí, Írán
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Íránské ministerstvo průmyslu a obchodu zakázalo dovoz veškerého amerického spotřebního zboží. Učinilo tak v očekávání zrušení sankcí na základě jaderné dohody, kterou Teherán letos v červenci uzavřel s šesti světovými mocnostmi, napsala agentura AFP. Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v neděli varoval před dovozem amerického zboží do země.

„Abychom podpořili domácí produkci, je nezbytné zabránit vstupu amerického spotřebního zboží a zakázat zboží, které by symbolizovalo přítomnost Spojených států v zemi,“ uvedl v prohlášení ministr průmyslu a obchodu Mohammad Rezá Nematzadéh.

Opatření bylo údajně přijato na základě dopisu, který nejvyšší duchovní vůdce zaslal prezidentovi Hasanovi Rúhánímu na konci října. Ajatolláh Chameneí v němž vyzval k posílení „národní výroby a zamezení dovozu bez omezení a to zejména ve vztahu ke konzumnímu zboží americké provenience“.

Abychom podpořili domácí produkci, je nezbytné zabránit vstupu amerického spotřebního zboží

Podle agentury AP dosáhl v první polovině roku 2015 import zboží z USA do Íránu hodnoty 140 milionů dolarů (3,5 miliardy korun), což je asi o 60 procent více než v prvním pololetí roku předchozího. Teherán dováží z USA hlavně lékařské přístroje, potraviny a osivo.

Součástí dohody o omezení íránského jaderného programu, který Teherán uzavřel s pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Británie a Francie) a Německem, je právě i zrušení mezinárodních sankcí, od kterého si země slibuje prudký rozvoj hospodářství.

Írán hladově vyhlíží Evropany. Poslední uzavřená velká ekonomika se otvírá světu

Miroslav Zámečník: Írán, země ve stínu embarga

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video