Íránci začali demontovat uranové centrifugy, uvedla agentura OSN | e15.cz

Íránci začali demontovat uranové centrifugy, uvedla agentura OSN

Írán v listopadu souhlasil, že zastaví obohacování uranu nad hranici pěti procent a že zneutralizuje zásoby uranu obohaceného na 20 procent.
Írán v listopadu souhlasil, že zastaví obohacování uranu nad hranici pěti procent a že zneutralizuje zásoby uranu obohaceného na 20 procent.
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Írán zahájil demontáž centrifug na obohacování uranu ve dvou jaderných elektrárnách. Uvedla to Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve své dnešní zprávě. Z hlavního jaderného zařízení už Íránci odstranili tři tisíce odstředivek, na místě jich k 15. listopadu bylo 11 308. Snížení počtu centrifug bylo zaznamenáno i v menším ze sledovaných komplexů.

Íránská vláda v říjnu oznámila, že v duchu červencové dohody se světovými mocnostmi o omezení íránského jaderného programu začala rušit neaktivní centrifugy v jaderných provozech na obohacování uranu v Natanzu a Fordo.

Mezinárodní dohoda Írán zavazuje zpomalit jaderný program, aby se vyloučila možnost, že vyrobí atomovou bombu. Írán od počátku rozhovorů tvrdí, že o to neusiluje, ale některé z jeho aktivit nejsou dostatečně vysvětleny a vyvolaly toto podezření. Výměnou za omezení jaderného programu se mají zrušit mezinárodní sankce proti Teheránu.

Dohodu, které po letech jednání s Teheránem v červenci dosáhly Spojené státy, Rusko, Francie, Británie, Čína a Německo, v říjnu podpořil v hlasování íránský parlament i íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, ale vždy s určitými výhradami a podmínkami.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery