Íránský prezident Rúhání varoval Ameriku. Od jaderné dohody může odstoupit během pár dní | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Íránský prezident Rúhání varoval Ameriku. Od jaderné dohody může odstoupit během pár dní

ČTK

Írán odstoupí od dohody o svém jaderném programu, budou-li Spojené státy pokračovat v politice sankcí a donucování. Sdělil to íránský prezident Hasan Rúhání. Podle něj je jeho země připravena od dohody z roku 2015 odstoupit ne v řádu měsíců, ale dní nebo i hodin. Americký Kongres v červenci schválil nové protiíránské sankce v reakci na íránské raketové testy, podporu skupin považovaných v USA za teroristické a za porušování lidských práv.

Írán před dvěma lety podepsal dohodu o jaderném programu se šesti státy, mezi nimiž jsou také USA. Výměnou za zpomalení jaderného programu byly zrušeny mezinárodní protiíránské sankce.

Teherán zkoušky balistických raket nepovažuje za porušení dohody, protože v rámci testů nezkouší jadernou technologii. Washington sice přiznal, že Írán dohodu neporušuje, ale podle administrativy se neřídí jejím duchem.

Írán pokračuje v nákupech po uvolnění západních sankcí. S Airbusem jedná o koupi helikoptér

Rúhání dnes prohlásil, že jeho země může jaderný program obnovit "za hodinu, za den", bude-li mu Washington stále hrozit a uvalovat na něj sankce. Jakmile bude práce na jaderné technologii obnovena, může být podle prezidenta rychle přivedena do mnohem pokročilejší fáze, než v jaké byla v roce 2015.

"Neúspěch sankcí a donucování přivedl jejich (americké) předchozí administrativy k jednacímu stolu. Chtějí-li se ke svým metodám vrátit, vrátíme se i my do situace, jaká byla před uzavřením dohody," prohlásil prezident, jehož projev přenášela televize.

Írán bude dál pokračovat v testování raket. I přes americké sankce

Americký prezident Donald Trump podle něj světu dokazuje, že není "dobrým partnerem", protože USA samy "porušují mezinárodní dohody".

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!