Irsko jako první země eurozóny úspěšně opouští záchranný program | E15.cz

Irsko jako první země eurozóny úspěšně opouští záchranný program

irské dluhopisy
irské dluhopisy
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Irsko se stalo první zemí eurozóny, která úspěšně dokončila mezinárodní záchranný program. Oznámil to dnes irský ministr financí Michael Noonan. Země byla nuceno požádat o pomoc před třemi lety, a to kvůli rozsáhlým problémům v bankovním sektoru.

„Není to konec cesty. Je to velmi důležitý mezník,“ upozornil na tiskové konferenci ministr. „Musíme pokračovat ve stejném typu politiky,“ citovala jej agentura Reuters.

Irsko se v roce 2010 dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na úvěrovém programu za 85 miliard eur (asi 2,3 bilionu korun). Součástí podmínek programu byla rozsáhlá úsporná opatření.

Věřitelé již minulý měsíc oznámili, že Irsko úspěšně prošlo posledním hodnocením plnění podmínek, takže se v prosinci může stát první zemí eurozóny, která záchranný program opustí. Irská vláda později uvedla, že po opuštění programu nebude od věřitelů potřebovat žádný záložní úvěr.

V uplynulém roce se Irsku podařilo vrátit se na dluhopisové trhy a příští rok by již mělo být finančně plně soběstačné.

Irská ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí dostala z druhé recese za posledních pět let. Příští rok jsou však na programu další výdajové škrty a nezaměstnanost v zemi zůstává vysoká.

irské dluhopisy Autor: E15

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video