Islamisté dál útočí v syrském Kobani. V Německu protestovalo 20 tisíc Kurdů | E15.cz

Islamisté dál útočí v syrském Kobani. V Německu protestovalo 20 tisíc Kurdů

Boje v syrském Kobani
Boje v syrském Kobani
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) se snaží obklíčit kurdské bojovníky v severosyrském městě Kobani. Kurdové jejich útoky vedené z několika stran odrážejí, mají ale k dispozici jen lehké zbraně. Navíc se obávají o osud civilistů, kteří ve městě ještě zůstali. Američané dnes oznámili, že v pátek a dnes podnikli na pozice islamistů u Kobani šest náletů.

Syrští aktivisté v pátek informovali, že radikálové ovládají již 40 procent strategického města ležícího na hranici s Tureckem. Bitva o Kobani neustále pokračuje i přesto, že USA a jejich spojenci podnikají již více než dva týdny letecké údery na pozice islamistů a snaží se tak jejich ofenzivu zastavit. Ti ale neustále dobývají další části města a vyvěšují tam své černé vlajky.

V pátek syrská exilová organizace SOHR oznámila, že radikálové dobyli takzvanou bezpečnostní čtvrť - oblast na východě Kobani, kde se nacházejí budovy místní administrativy a policejní velitelství. Podle jednoho z místních kurdských představitelů se nyní nejtvrdší střety odehrávají v jižní a východní části města. Situace v Kobani je podle něj zoufalá, vyzval proto mezinárodní společenství a OSN o pomoc.

„Bráníme město, ale máme jen lehké zbraně a oni mají zbraně těžké,“ uvedl kurdský bojovník pro agentur AP. Letecké údery vedené Američany podle něj nejsou účinné. „Chceme, aby byl otevřen koridor pro civilisty. Jestli se IS dostane do centra města, dojde k masakru,“ dodal.

Podobně se vyjádřil již o den dříve i nový zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. V Kobani se podle něj stále nachází 500 až 700 civilistů, zejména starších lidí. De Mistura rovněž varoval před podobným scénářem, jaký se odehrál v roce 1995 v bosenské Srebrenici, kde bosenští Srbové zavraždili asi 8000 muslimských mužů a chlapců.

V Německu protestovalo tisíce Kurdů
Přes 20 tisíc kurdských přistěhovalců se v západoněmeckém Düsseldorfu zúčastnilo protestu proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS). Demonstranti prošli poklidně městem a mávali přitom kurdskými vlajkami. Chtěli tímto způsobem upozornit na zoufalou situaci v kurdském městě Kobani na severu Sýrie, které se islamisté snaží již více než tři týdny dobýt. Podobné protestní akce se v uplynulých dnech konaly i dalších německých městech. Někde se ale zvrhly v násilné střety.

V severosyrském městě žilo podle oficiálních statistik asi 40 tisíc lidí. V celé oblasti se ale rovněž nacházely i další desítky tisíc takzvaných vnitřních uprchlíků, kteří utekli z jiných částí země. Okolí Kobani bylo totiž během více než tříletého syrského konfliktu dlouho považováno za relativně stabilní. Z Kobani a jeho okolí uteklo během posledních týdnů do sousedního Turecka již více než 180 tisíc lidí, převážně Kurdů.

Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) oznámilo, že během uplynulých dvou dnů provedlo v okolí Kobani šest náletů. Další tři letecké údery podnikli Američané spolu s Nizozemci v sousedním Iráku v okolí měst Tal Afar a Hít. Americké letectvo rovněž na žádost irácké vlády shodilo v oblasti města Bajdží pomoc - zejména jídlo, vodu a munici - pro tamní irácké bezpečnostní složky bojující s islamisty.

Názory odjinud: Příliš zájmů kolem Islámského státu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video