Islamisté postupují v ofenzivě v Sýrii, střely zasáhly i Turecko | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Islamisté postupují v ofenzivě v Sýrii, střely zasáhly i Turecko

Islamisté postupují v ofenzivě v Sýrii, střely zasáhly i Turecko
Kurdští bojovníci v Iráku
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) nadále postupují ve své ofenzivě směrem ke strategickému syrskému příhraničnímu městu Ajn al-Arab (známému pod kurdským názvem Kobani). Islamisté město obklíčili ze tří stran a snaží se vytlačit kurdské bojovníky, kteří ho brání. Při ostřelování zasáhli nejméně dvakrát i území Turecka, uvedla agentura Reuters. Turecký prezident Recep Tyyip Erdogan znovu vyzval k vytvoření bezletové zóny nad Sýrií.

Islamisté se Kobani snaží dobýt již týden, zatím obsadili desítky vesnic v jeho okolí. Nyní se radikálům nejspíš podařilo získat kontrolu nad kopcem vzdáleným deset kilometrů západně od Kobani, ze kterého je ještě nedávno kurdští bojovníci ostřelovali.

Dělostřelecká palba a výbuchy jsou slyšet až přes hranici do Turecka. Dvě vypálené střely tam zasáhly vinici, podle prvních informací nebyl nikdo zraněn a na místě vše vyšetřuje policie. „Bojíme se. Dneska sedneme do auta a odjíždíme,“ uvedl šedesátiletý majitel vinice Hüseyin Türkmen.

Kurdové vyzvali spojence, aby bombardovali pozice útočících islamistů

Kurdské síly ve čtvrtek informovaly, že se jim podařilo postup bojovníků z Islámského státu zastavit. Vyzvaly zároveň Spojené státy a jejich spojence, kteří podnikají nálety na islamisty, aby své údery zacílily i na tanky a další těžké zbraně radikálů právě v této oblasti.

Jen za poslední týden uprchlo kvůli bojům z okolí Kobani do Turecka podle dnešní zprávy premiéra Ahmeta Davutoglua již více než 160 tisíc Kurdů. Celkem už v zemi našlo útočiště prý až kolem 1,5 milionu syrských občanů.

Erdogan: Vytvořme nad Sýrií bezletovou zónu

Prezident Erdogan dnes znovu vyzval mezinárodní společenství, aby vytvořilo nad Sýrií bezletovou zónu. Chce tak prý ochránit příhraniční oblasti Turecka před útoky syrského letectva. Vzkázal také, že Ankara uvažuje o podpoře koalice proti IS. Nevyloučil ani vojenskou účast své země. Postoj Turecka podle Erdogana značně změnilo propuštění 46 jeho občanů ze zajetí radikálů z IS minulý týden. Rozhodovat o případné účasti v kampani by měl turecký parlament na svém čtvrtečním zasedání.

Kobani, ze kterého je nyní město duchů, dosud platilo za klidné místo, kterému se boje vyhýbají: kvůli tomu se tam přemístilo kolem 200 tisíc lidí z jiných regionů Sýrie. Podle svědků, kteří z města uprchli, bojovníci z IS postupují velmi nekompromisně; vypalují domy a vraždí civilisty.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!