Islamisté sestřelili irácký vojenský vrtulník, už druhý v posledních dnech | E15.cz

Islamisté sestřelili irácký vojenský vrtulník, už druhý v posledních dnech

Vrtulník Bell 407 irácké armády
Vrtulník Bell 407 irácké armády
• 
ZDROJ: Armada USA

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) sestřelili irácký vojenský vrtulník. Při útoku, který je již druhým podobným za poslední týden, přišli o život oba pilot. Incident zároveň vyvolal obavy, zda se radikálové nedostali ke zbraním, kterými by mohly ohrozit i letouny spojenců v čele s USA, kteří se snaží zastavit jejich ofenzivu.

Podle iráckých představitelů použili bojovníci IS pro sestřelení helikoptéry typu Bell 407 raketu odpalovanou z ramene. Stroj se zřítil nedaleko města Bajdží, které leží asi 200 kilometrů severně od Bagdádu a nachází se zde největší irácká ropná rafinérie.

Jde již o druhý sestřelený irácký vrtulník v okolí Bajdží za poslední týden. Minulý pátek radikálové zasáhli helikoptéru typu Mi-35 a rovněž usmrtili oba piloty.

Jak vyspělé zbraně mají islamisté k dispozici, není jasné. Někteří analytici se ale obávají, že při obsazování základen irácké armády se dostali i k některým raketám země-vzduch, které by dokázaly sestřelit i letadla. Některé z evropských aerolinek již v létě rozhodly, že se raději budou vyhýbat iráckému vzdušnému prostoru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video