Islamisté ustupují z částí Kobani, pomohly nálety USA | E15.cz

Islamisté ustupují z částí Kobani, pomohly nálety USA

Kurdové hlídkující u turecko-syrských hranic nedaleko Kobani
Kurdové hlídkující u turecko-syrských hranic nedaleko Kobani
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) se stáhli z některých částí města Kobani na severu Sýrie. Islamisty prý donutily k částečnému ústupu cílené letecké údery USA a jejich spojenců, kteří se snaží jejich ofenzivu zastavit. Oznámili to podle agentury AFP syrští aktivisté. Další nálety na oblast se uskutečnily dnes ráno. Boje o strategické město u hranice s Tureckem pokračují.

Kurdové již několikrát žádali Spojené státy, aby jim s obranou Kobani pomohli. Dosavadní nálety ale radikály příliš nezastavily a ti po několikatýdenním obléhání začali postupně dobývat klíčové kurdské město.

Jak dnes ale uvedl Ramí Abdar Rahmán z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), „bojovníci IS byli donuceni se stáhnout z některých oblastí ve východní části města Ajn al-Arab (arabský název pro Kobani) a z jeho jihozápadních předměstí“. „Nyní už džihádisté neoperují na západě města, ale stále si udržují určité pozice na východě a na jižních předměstích,“ řekl Rahmán. Důvodem jejich částečného stažení jsou prý spojenecké nálety, které usmrtily několik bojovníků a rovněž zasáhly nejméně čtyři jejich obrněné vozy.

Boje vyhnaly z oblasti na 180 tisíc obyvatel, převážně Kurdů, kteří uprchli do sousedního Turecka. Islamisté v pondělí ve východní části města vyvěsili svou černou vlajku. Spojenci prý na jejich postup reagovali zdvojnásobením leteckých úderů a zaznamenali částečný úspěch.

„Nyní jsou za branami Kobani. Bombardování bylo velmi účinné a IS byl vytlačen z mnoha pozic,“ potvrdil agentuře Reuters i jeden z představitelů Kobani. Jeden z místních aktivistů dokonce napsal na sociální síti Facebook, že některé ulice na jihovýchodě města „jsou plné mrtvých bojovníků DAIŠ“, což je arabská zkratka pro Islámský stát.

Podle organizace SOHR v bojích o město dosud zahynulo nejméně 412 lidí, skutečný počet obětí bude ale pravděpodobně ještě mnohem vyšší.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video